Wszystko o nici dentystycznej

Wszystko, co trzeba wiedzieć o nici dentystycznej i nitkowaniu zębów

Wszystko o nici dentystycznejNitkowanie zębów stanowi czynność, która powinna być nawykiem dla każdej osoby. Jeśli dbamy o higienę jamy ustnej, nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do szczotkowania zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Należy sięgać także po nić dentystyczną, aby szybko i skuteczne usuwać nieczystości, które zalegają w przestrzeni pomiędzy zębami. Wyłącznie w taki sposób jesteśmy w stanie zapewnić maksymalną czystość, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy i innych chorób.

Dlaczego należy nitkować zęby?

Niestety okazuje się, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nitkowanie zębów powinno być codziennym nawykiem i czynnością wykonywaną z należytą starannością. Jeśli dbasz o swoje zęby, nie bagatelizuj sięgania po nić dentystyczną. Jest ona niezbędna niezależnie od tego, czy szczotkujemy jamę ustną, czy też nie. Szczoteczka do zębów (dowolnego rodzaju) nigdy nie dostanie się tam, gdzie jest w stanie dotrzeć nitka. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie skutecznie usunąć wszelkie resztki pokarmowe czy bakterie, które zalegają w przestrzeniach międzyzębowych.

Warto wiedzieć, że szczotkowanie zębów pozwala swobodnie wyczyścić trzy powierzchnie zębowe spośród pięciu występujących. Do pozostałych dwóch jest w stanie dojść wyłącznie nić dentystyczna. Dziś ich wybór jest bardzo szeroki – mamy możliwość sięgnąć po te zwykłe, a także woskowane czy z dodatkiem fluoru. Niezależnie od tego, którą nić wybierzesz, możesz mieć pewność, że skuteczne usuniesz ze szczelin drobnoustroje, resztki po jedzeniu czy bakterie, które odpowiadają za rozwój takich chorób jak próchnica czy paradontoza. Nie ryzykuj utratą zębów w przyszłości, a zadbaj o poprawne nawyki, które nie kosztują wiele i nie wymagają od nas dużej ilości wolnego czasu.

W jaki sposób nitkować zęby?

Niektóre osoby uważają, że korzystanie z nici dentystycznej jest za bardzo skomplikowane, dlatego po nią nie sięgają. To spory błąd, ponieważ wcale nie jest to trudne zadanie. Wystarczy podążać za prostą instrukcją, by robić to poprawnie i dokładnie. Przede wszystkim najpierw trzeba odciąć kawałek nici – około 50 cm. Często pudełka mają specjalną gilotynkę bądź nożyk, dzięki czemu szybko i łatwo oderwiesz optymalny fragment nitki. Potem trzeba owinąć nim sobie środkowe palce obu dłoni, jednocześnie zostawiając zapas około 5 cm pomiędzy nimi. Dalej należy wykonywać pionowe ruchy wymiatające – najpierw na górnej, a potem na dolnej szczęce. Możesz wspomagać się przy tym kciukami albo palcami wskazującymi.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że do czyszczenia każdej kolejnej szczeliny międzyzębowej, należy wybierać nowy, czysty fragment nici dentystycznej. Czynność wykonuj delikatnie – powłoka dziąseł jest wrażliwa, dlatego lepiej jej nie naruszać.

Kiedy używać nici dentystycznej?

Każdy wie, że zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie. Jak to wygląda w kwestii używania nici dentystycznej? W tym przypadku najlepiej sięgać po nią raz dziennie – albo rano, albo wieczorem, poświęcając na tę czynność około 3 minuty. Możesz robić to przed szczotkowaniem bądź po nim – wybór należy do Ciebie i indywidualnych preferencji.

Warto mieć na uwadze, że osoby posiadające protezę dentystyczną bądź mające aparat ortodontyczny, będą musiały nitkować zęby nieco częściej. Dentysta zaleci dobór odpowiednich nici czy technikę, aby zagwarantować skuteczność i odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej.