Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny – jak sobie z nim radzić i w jaki sposób zapobiegać?

Usuwanie kamienia nazębnegoKamień nazębny to zwapniała płytka bakteryjna i resztki pokarmowe w kolorze żółtym lub brunatnym. Najczęściej zbiera się ona w wewnętrznej stronie zębów, a także w przestrzeniach pomiędzy nimi. Samodzielne pozbycie się jej jest bardzo trudne, dlatego konieczne jest usuwanie kamienia w gabinecie dentystycznym. Szczególnie że nie powoduje on żadnego bólu czy dyskomfortu, jednak nieleczony może doprowadzić do zapalania przyzębia i innych poważnych stanów chorobowych. Badania mówią, że około 85% Polaków powinno poddać się zabiegowi profesjonalnego oczyszczania zębów. Czy wiesz, że ten problem może dotyczyć także i Ciebie?

Dlaczego usuwanie kamienia nazębnego jest ważne?

Kamień nazębny wygląda bardzo nieestetycznie i skutecznie obniża pewność siebie u wielu osób. Żółty lub brązowy osad jest bardzo widoczny w części szyjkowej zębów. Z czasem powoduje także nieprzyjemny zapach z ust. Jednak to nie jedyny powód, dla którego powinno się go usuwać w profesjonalnych warunkach u stomatologa. Jego obecność w jamie ustnej prowadzi do wielu nieprzyjemnych powikłań.

Ta zmineralizowana płytka nazębna, która sukcesywnie się rozrasta z czasem i w efekcie zaniedbania, wpływa na dziąsła. Sprawia ona, że linia dziąseł skutecznie się obniża, a kamień zaczyna dostawać się między strukturę dziąseł oraz zębów, powodując rozwój stanów zapalnych. Niestety to już nie jest kwestia estetyki, a stanów chorobowych, które mogą prowadzić nawet do rozchwiania się zębów czy ich wypadnięcia. To bardzo niebezpieczne, dlatego warto regularnie usuwać kamień, by nie dopuścić do rozwoju próchnicy i często osłabienia zdrowych zębów.

Czyszczenie kamienia u dentysty

Aby usunąć kamień nazębny w dokładny i skuteczny sposób, musimy udać się do stomatologa, ponieważ nie jesteśmy w stanie samodzielnie się go pozbyć i dotrzeć wszędzie, gdzie się on rozwija. Co więcej, samodzielne próby oderwania tego zmineralizowanego osadu mogą mieć poważne powikłania, np. uszkodzenie szkliwa. Dlatego lepiej nie kombinować na własną rękę, a zdecydować się na profesjonalne czyszczenie u dentysty, podczas którego korzysta się ze specjalistycznego sprzętu.

Samo usuwanie kamienia nie wymaga od pacjentów żadnego wcześniejszego przygotowania się. Najczęściej w grę wchodzi skaling, który wykonuje się rozmaitymi metodami – manualną, chemiczną, ultradźwiękową czy laserową. Nie wywołuje on żadnego bólu, dlatego nie trzeba się go obawiać. Jednak jeśli pacjent ma nadwrażliwość dziąseł, warto powiadomić o tym dentystę, który może zastosować znieczulenie, zwiększające komfort zabiegu. Na koniec stosuje się piaskowanie zębów, które jest doskonałym dopełnieniem skalingu, a także polerowanie i fluoryzację. W taki sposób zęby są oczyszczone, a szkliwo zabezpieczone przed działaniem bakterii.

W jaki sposób zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się kamienia nazębnego, możesz zadbać o odpowiednią profilaktykę i zmienić nawyki, które nie będą powodować rozrastania się osadów. Przede wszystkim w grę wchodzi regularna i dokładna higiena jamy ustnej, czyli mycie zębów, nitkowanie i płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami, które zawierają składniki przeciwbakteryjne. Przy tym warto raz na kilkanaście dni zastosować pastę do fluoryzacji, dzięki czemu skutecznie wzmocnimy szkliwo i ochronimy je przed próchnicą. Ponadto wybieraj takie pokarmy, które będą „czyścić” zęby. Mowa o surowych, twardych warzywach i owocach, razowych sucharkach czy orzechach.