jak leczyć paradonztozę

Jak leczyć paradontozę?

 

jak leczyć paradonztozę

Zapalenie przyzębia, czyli paradontoza, to nieprzyjemne schorzenie, które dotyka około 70% Polaków. Ma bardzo poważne skutki, ponieważ doprowadza do rozchwiania zębów czy nawet ich utraty. Niestety jest to choroba dziedziczna, jednak można zadbać o odpowiednią profilaktykę i higienę, by zmniejszyć ryzyko jej powstawania. Podpowiadamy, jak leczyć paradontozę, by było to skuteczne.

Kto jest narażony na wystąpienie paradontozy?

Niestety paradontoza stanowi chorobę, która może być wywołana także na podłożu genetycznym, dlatego w niektórych przypadkach jest to po prostu kwestia dziedziczenia jej w rodzinie. Jednak to nie jest reguła, ponieważ w części przypadków wynika ona z niepoprawnej higieny jamy ustnej, która wywołuje wiele stanów zapalnych, zaniedbań, nadużywania alkoholu i papierosów, a także wahań hormonalnych. Dlatego ryzyko zapalenia przyzębia można zminimalizować, dbając o regularne mycie zębów, profilaktyczne wizyty u stomatologa oraz higieniczny tryb życia.

Warto wiedzieć, że paradontoza najczęściej rozwija się u młodych osób oraz kobiet w ciąży. Większość diagnozowanych przypadków to osoby około 35 roku życia, a nie seniorzy. Ponadto może być ona wywołana nieodpowiednią pracą układu immunologicznego. Najczęściej jednak do pojawienia się tego schorzenia nakłada się na siebie kilka różnych czynników.

Diagnozowanie paradontozy

Niezwykle ważne jest, by jak najszybciej udać się do stomatologa po zauważeniu pierwszych objawów, które mogą nas niepokoić. Najczęściej to nawracające zapalenie dziąseł i nieprzyjemny zapach z ust. Są to początkowe fazy rozwoju choroby, dlatego, jeśli je zauważasz, poproś o skierowanie do periodontologa, czyli dentysty, który specjalizuje się właśnie w chorobach przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. To właśnie on dokona szczegółowej obserwacji przy wykorzystaniu cyfrowych sond, by zbadać stadium zaawansowania paradontozy. Po odpowiednio postawionej diagnozie można przejść do leczenia.

Jak wygląda leczenie paradontozy?

Paradontoza w początkowych fazach nie wymaga podejmowania specjalistycznego leczenia. Po diagnozie należy dokładnie usunąć kamień, który pokrywa płytkę nazębną oraz osad. Konieczne jest także wyleczenie ubytków oraz odpowiednie zabezpieczenie płytki, aby nie pojawił się na niej znowu osad. Warto wybrać dobrego stomatologa, który podczas wizyty doradzi, w jaki sposób najlepiej jest zadbać o higienę jamy ustnej, by nie dopuścić do nawrotu choroby.

Jeśli borykamy się z paradontozą w nieco bardziej zaawansowanym stadium, wtedy trzeba podjąć inne leczenie przy użyciu precyzyjnych urządzeń. Ich zadaniem jest precyzyjne usunięcie zawartości kieszonek zębowych. To zabieg trwający około godziny przy znieczuleniu miejscowym. Te najbardziej zaawansowane stadia wymagają już zabiegu chirurgicznego, który zapobiega recesji dziąseł.