Zdjęcie RTG zębów Białystok – wykonaj rentgen w Primamedica

Centrum Medyczno Stomatologiczne

Białystok ul. Dziesięciny 12

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 7.30 – 19.00
Wtorek: 7.30 – 19.00
Środa: 7.30 – 19.00
Czwartek: 7.30 – 19.00
Piątek: 7.30 – 19.00
Sobota: nieczynne
15-806 Białystok
tel. 85 663 00 43
tel. 536 006 317

biuro@primamedica.pl
Nasz zespół
Rejestracja online
Mapa
 
W naszej pracowni wykonujemy:
  • zdjęcia pantomograficzne (panorama)
  • zdjęcia punktowe
 
RTG zębów to nic innego jak badanie radiologiczne, które stosuje się w stomatologii, by dentysta był w stanie precyzyjnie ocenić stan zarówno zęba, jak i tkanki kostnej szczęki, żuchwy, a także stawów skroniowo-żuchwowych. Potocznie zwane jest prześwietleniem albo rentgenem i skutecznie pomaga zdiagnozować takie przypadłości jak m.in. torbiele, zmiany nowotworowe, zatrzymane zęby czy zaczątek próchnicy nazębnej.

Zdjęcie RTG zębów Białystok- kiedy należy je wykonać?

Niewątpliwie diagnostyka radiologiczna jest bardzo ważną częścią leczenia stomatologicznego. Niestety, ale wiele zmian zachodzących w jamie ustnej pacjentów, nie da się dostrzec gołym okiem. W takich przypadkach wykonanie dokładnego RTG zębów jest koniecznością i jednocześnie wybawieniem, aby wiedzieć, co robić dalej. Wnętrze zębów czy kości szczękowe mogą zostać precyzyjnie przebadane właśnie dzięki badaniu radiologicznemu. Jest ono źródłem wiedzy dla stomatologów, ponieważ to właśnie ono pozwala na postawienie poprawnej diagnozy w wielu przypadkach. RTG zębów jest bardzo często wykonywane przed zabiegami stomatologicznymi, by dać dentystom pełny obraz problemu, z jakim zmaga się pacjent. Zdarza się, że stomatolog prosi o prześwietlenie zębów np. przed leczeniem kanałowym, ekstrakcją zęba czy założeniem protezy. Ponadto jest to niezwykle pomocne badanie w takich przypadkach jak leczenie urazów twarzoczaszki. Diagnostyka radiologiczna jest niewątpliwie bardzo ważnym elementem leczenia stomatologicznego, dlatego należy wykonywać ją w profesjonalnych gabinetach, gdzie stomatolodzy są prawdziwymi profesjonalistami w swojej dziedzinie i podchodzą indywdualnie do każdego pacjenta. Warto pamiętać, że zdarzają się przypadki, w których nie należy wykonywać RTG zęba. Są to:
  • dzieci poniżej 5 roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • kobiety w drugiej fazie cyklu, które podejrzewają ryzyko zajścia w ciążę.

Zdjęcie panoramiczne zębów i inne rodzaje RTG

Zdjęcia rentgenowskie dzielą się na kilka głównych rodzajów, których zastosowanie umotywowane jest różnorodnymi czynnikami. Jednym z najpowszechniej stosowanych jest panoramiczne zdjęcie zębów zwane inaczej RTG zębów pantomograficzne. Jest ono bardzo przypadatne, gdy stomatolog podejrzewa próchnicę, zatrzymane ósemki, anomalie w obrębie zarówno zęba, jak i przyzębia, a także wady rozwojowe zębów. Niewątpliwie zdjęcie panoramiczne ma również duże znaczenie podczas diagnozowania nowotworów. Maszyna do wykonania RTG obraca się wokół głowy pacjenta, a zdjęcie zawiera obraz szczęki, żuchwy, zatok i stawów skroniowo-żuchwowych. Innym rodzajem RTG jest zdjęcie punktowe, które nie polega na niczym innym jak na otrzymaniu dokładnego obrazu maksymalnie czterech zębów. Jest on niezwykle wiarygodny oraz szczegółowy. Często prześwietla się punktowo zęby podczas leczenia kanałowego czy w trakcie oceny, jak bardzo zaawansowana jest próchnica zębów. Jeśli borykasz się z wadami zgryzu, z pewnością doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wykonanie zdjęcia RTG typu cefalogram. Jest ono pomocne, gdy decydujemy się na leczenie ortodontyczne.

Prześwietlenia zębów – najwyższa jakość przeprowadzonego badania

Jeśli zależy Ci na precyzji i bezpieczeństwie wykonanego badania, zdecyduj się na skorzystanie z naszych usług. Nasza pracownia RTG jest niezwykle nowoczesna i stosuje najlepszej jakości technologie. Sprawia to, że pacjenci mogą czuć się komfortowo i spokojnie. Samo badanie radiologiczne jest niezwykle proste, zajmuje niewiele czasu, a co najważniejsze – jest bezbolesne. Pacjentów ochraniają fartuchy, jakie minimalizują przyjęcie na siebie zbyt dużej dawki promieniowania.