Odsłonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe – co należy z nimi zrobić?

Odsłonięte szyjki zęboweOdsłonięcie szyjek zębowych to dość bolesna i mało komfortowa przypadłość, która dotyka coraz więcej osób. Powoduje ona nadwrażliwość zębów, która wielokrotnie wiąże się z bólem. Nie powinno się w żaden sposób bagatelizować tego, a jak najszybciej reagować, podejmując odpowiednio dopasowane leczenie dentystyczne oraz higienę w warunkach domowych.

Jakie są przyczyny odsłoniętych szyjek zębowych?

Warto wiedzieć, że istnieje wiele powodów, które doprowadzają do nieprzyjemnego odsłonięcia szyjek zębowych. Jedną z najpowszechniej pojawiających się przyczyn jest kwestia fizjologii i procesów starzenia się. Wraz z wiekiem, szyjki stają się coraz bardziej odsłonięte i nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. To naturalna kolej rzeczy, która spotyka osoby starsze. Warto jednak wiedzieć, że także młodzi borykają się z tym problemem. Tutaj często wynika to z nieprawidłowej higieny jamy ustnej na co dzień i zaniedbań w związku z tym.

Osad oraz kamień będące na powierzchni szkliwa doprowadzają do stanu zapalnego przyzębia. Ten zaś doprowadza do obniżenia się poziomu dziąseł, co z kolei powoduje odsłonięcie szyjek. Trzeba podkreślić, że negatywne skutki ma nie tylko brak jakiejkolwiek higieny, ale także zbyt intensywnie prowadzona higienizacja. Zbyt dużo siły podczas szczotkowania, uciskanie zębów poprzez szczoteczkę lub sięganie po zbyt twarde włosie mogą doprowadzić do obniżania się dziąseł.

Objawy odsłoniętych szyjek zębowych

Najczęściej jasnym sygnałem wskazującym na problem, jakim są odsłonięte szyjki zębowe, nie jest zauważenie, że poziom dziąsła się rzeczywiście obniżył. To, co niepokoi i przykuwa uwagę, to niespodziewane pojawienie się nadwrażliwości zębów, których szyjka została odsłonięta. Występuje ona w postaci przeszywające bólu i dyskomfortu w konkretnych sytuacjach. Mowa tu o reakcji zęba na zimną lub ciepłą temperaturę posiłków, spożywanie kwaśnych bądź też słodkich pokarmów oraz zmiana temperatury panującej w otoczeniu. Warto od razu skonsultować się z dentystą, który podczas badania zdiagnozuje, czy rzeczywiście doszło do zmiany kształtu dziąsła, a nawet pojawienia się próchnicy w miejscu zmienionym chorobowo.

Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe?

Zamiast męczyć się z bólem i ryzykować poważniejsze schorzenia w obszarze jamy ustnej, należy podjąć jak najszybsze działania. Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych powinno być uzależnione od tego, co powoduje ten problem. Dlatego tak istotna jest diagnostyka u stomatologa. Jeśli w grę wchodzi nieprawidłowa higiena jamy ustnej, to dentysta z pewnością wskaże, co powoduje taką sytuację. Zaleci technikę mycia zębów, dopasuje odpowiednią szczoteczkę i podpowie, jakie codzienne nawyki są problematyczne w danym przypadku.

Dodatkowo podczas wizyty lekarz usunie powstały osad i kamień nazębny, wykonując zabieg w postaci skalingu oraz piaskowania, a na koniec zabezpieczy zęby fluorem. Dzięki temu zmniejszona będzie ich wrażliwość na czynniki zewnętrzne, a zwiększona zostanie odporność na próchnicę. Może się okazać, że odsłonięcie szyjek zębowych wynika z wad zgryzu. Wtedy konieczne jest podjęcie leczenia ortodontycznego.