Jak rozpoznać martwy ząb

Martwy ząb – jak go rozpoznać i leczyć? Jakie są jego przyczyny?

Jak rozpoznać martwy ząbCzy zdarzyło Ci się już spotkać z określeniem, jakim jest „martwy ząb”? To nic innego jak ząb, który nie ma w sobie żywej miazgi. Wiele różnorodnych przyczyn doprowadza do jej sukcesywnego obumierania – najczęściej to efekt dużych zaniedbań i rozwiniętej próchnicy. Jednak to nie jedyny powód. Podpowiadamy, czym objawia się ten problem i czy można go w jakiś sposób wyleczyć.

Martwy ząb – czym jest?

Jak już wspomnieliśmy, z martwym zębem mamy do czynienia wtedy, gdy nie ma on w sobie żywej miazgi. Zanika ona np. z powodu leczenia kanałowego bądź martwicy. O ile w tym pierwszym przypadku, jest to efekt świadomych działań prowadzonych przez dentystę, o tyle w drugim to kwestia zaniedbań, braku profilaktyki i niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Miazga zębowa ma to do siebie, że jest w stanie się skutecznie regenerować, jednak dzieje się to do pewnego momentu. Śmierć komórek następuje, gdy bodźce powodujące uszkodzenia, trwale przekraczają właściwości obronne tkanki. To tzw. pulpopatia nieodwracalna. Do martwicy może dojść zarówno w obszarze całego zęba, jak i wyłącznie jego części.

Co powoduje martwy ząb?

Martwy ząb najczęściej dotyka osoby, które doprowadzają do bardzo zaawansowanych, głębokich zmian próchniczych. Te bywają efektem nieustannie popełnianych błędów higienicznych, a także braku profilaktyki w kwestii regularnych wizyt u stomatologa. Rzadziej zdarza się – jednak nadal to możliwe – że martwica zęba wynika z silnych urazów mechanicznych, które doprowadzają do zaburzenia ukrwienia miazgi i złamania zęba. Ponadto dentyści wskazują, że jedną z przyczyn może być również stosowanie niektórych leków.

Jak rozpoznać martwy ząb?

Proces umierania zęba jest bardzo złożonym procesem, który dzieje się na przestrzeni czasu. Często pacjenci nie zauważają żadnych konkretnych objawów w pierwszym stadium choroby. Dopiero bardziej zaawansowane etapy doprowadzają do dyskomfortu, bólu i nieprzyjemnych symptomów, które powodują zaniepokojenie. Jednym z nich jest np. nadwrażliwość na zmiany temperatury. O ile martwy ząb nie reaguje na bodźce termiczne, o tyle pozostałe tkanki odczuwają je zbyt mocno. Ponadto dochodzi do pulsującego bólu zęba, który niekiedy nie przechodzi nawet po podaniu odpowiednich tabletek przeciwbólowych. Ostatnim sygnałem mówiącym o martwicy jest zmiana zabarwienia chorego zęba – staje się on siny i matowy.

Leczenie martwicy – co robić z martwym zębem?

Stomatolodzy wskazują, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku leczenia martwego zęba jest podjęcie leczenia kanałowego. W trakcie terapii endodontycznej dochodzi do dokładnego oczyszczenia zarówno korony, jak i korzeni zębowych z martwej miazgi. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja zęba, by usunąć wszelkie obecne na nim drobnoustroje. Następnie pustą przestrzeń w jego wnętrzu wypełnia się specjalnym materiałem stomatologicznym. Dentysta kończy leczenie, opracowując koronę zęba i stosując wkład koronowo-korzeniowy.

Może się jednak zdarzyć, że stopień martwicy będzie tak zaawansowany, że stomatolog zarekomenduje usunięcie zęba, ponieważ podejmowanie jakiegokolwiek leczenia nie będzie w żaden sposób skuteczne.