co wiedzieć o aparacie retencyjnym

Aparat retencyjny – co trzeba o nim wiedzieć?

co wiedzieć o aparacie retencyjnymLeczenie ortodontyczne cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród nastolatków, ale także dorosłych. To doskonała szansa na zyskanie pięknego uśmiechu i skuteczną walkę z różnorodnymi wadami zgryzu, które negatywnie wpływają na komfort i zdrowie w ogóle. Po zakończonej terapii, kiedy nie trzeba już nosić aparatu ortodontycznego, przychodzi pora na działania, by podtrzymać efekt leczenia. W jaki sposób? Z pomocą przychodzi aparat retencyjny, znany jako retainer.

Czym jest aparat retencyjny?

Aparat retencyjny to specjalne narzędzie, które pozwala utrwalić efekty uzyskane po zakończonym leczeniu stałym aparatem ortodontycznym. Retainer nie prostuje wad zgryzu i nie działa bezpośrednio na ich usunięcie, ale ma wpływ na przebieg całej terapii. To właśnie on umożliwia utrzymanie zębów w oczekiwanej pozycji i utrzymuje rezultaty po leczeniu. Jego zadaniem jest zmniejszenie ryzyka cofnięcia się układu zębów do stanu sprzed noszenia aparatu, czyli tego wyjściowego.

Jest to niezwykle ważne, aby zadbać o odpowiednią profilaktykę, ponieważ świeżo wyprostowane zęby wymagają czasu, by mogły zespolić się z kością szczęki oraz tkanką miękką, która je wspiera. Pomaga w tym właśnie noszenie aparatu retencyjnego – między posiłkami oraz podczas snu. W ten sposób nie zaprzepaścimy efektów kilkuletniego leczenia.

Jakie są typy aparatów retencyjnych?

Retainery można znaleźć w dwóch różnych wariantach – stałym oraz ruchomym. Te pierwsze są cienkim łukiem, który przykleja się do wewnętrznej strony zębów w taki sam sposób jak zamki aparatu stałego. Zdecydowanie jest to wygodne rozwiązanie, jednak trzeba wtedy szczególnie zadbać o odpowiednią higienę, ponieważ trudniej jest utrzymać czystość zębów czy podjąć leczenie dentystyczne. Z kolei aparaty retencyjne ruchome mają albo wyjmowane płytki, albo szyny, które obejmują cały łuk zębowy. Ważne, by dopasować retainer tak, żeby przylegał do zębów i podniebienia. Do wyboru mamy także ruchome retainery w postaci przezroczystych nakładek, które są niemal niewidoczne. To, jaka konstrukcja będzie wybrana, powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta.

Jak długo nosić aparat retencyjny?

Jeśli chodzi o czas noszenia aparatu retencyjnego, to tutaj również należy zadbać o indywidualne podejście do pacjenta. Nie ma jednej reguły, jaki okres będzie optymalny i sprawdzi się w każdym przypadku. Mówi się, że minimalny czas noszenia retainera ortodontycznego wynosi połowę okresu, gdy stosowany był aparat ortodontyczny. Często dla utrwalenia efektów leczenia sięga się po retainer nawet na kilka lat, a w niektórych przypadkach jest on zakładany na całe życie. Wszystko zależy od predyspozycji. Z pewnością ortodonta, który prowadził leczenie wady zgryzu, dopasuje najlepsze rozwiązanie i odpowie na nurtujące pytania dotyczące higieny, ale także pielęgnacji samego aparatu, by służył w niezmiennie dobrym stanie przez cały czas.