Gabinety dentystyczne oferują coraz większy wybór nieinwazyjnych metod, jakie umożliwiają szybką i skuteczną naprawę wyglądu naszego uśmiechu. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest bonding zębów, który pozwala na ich odbudowę, a jednocześnie poprawę kolorytu. Dowiedz się, na czym polega i jakie zapewnia efekty.
Bonding zębów – czym jest?
Nazwa bonding zębów bądź flow injection brzmi nadal bardzo obco dla wielu osób, a to coraz chętniej wybierany zabieg w ramach stomatologii estetycznej. Jest nieinwazyjny, bezbolesny, a pozwala na uzyskanie szerokich efektów. Do jego wykonania wykorzystuje się żywicę kompozytową, jaka jest powszechnie stosowana w leczeniu ubytków wywołanych próchnicą. Sam bonding jest bardzo prostym zabiegiem, ponieważ w żaden sposób nie niszczy struktury szkliwa oraz nie wymaga szlifowania. To doskonały pomysł dla osób, które chcą poprawić estetykę swojego uśmiechu, ale jednocześnie obawiają się o ryzyko, które może się wiązać z rozmaitymi zabiegami.
Bonding zębów przebiega w kilku etapach i wykorzystuje zjawisko adhezji. Łączy się tkanki twarde zębów z materiałem kompozytowym. Najpierw dentysta dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów, a następnie dokonuje preparacji (jeśli zachodzi taka konieczność). Kolejnym krokiem jest wytrawienie szkliwa kwasem, jaki ma bardzo delikatne działanie. Nie wpływa to w żaden sposób negatywnie na szkliwo, a przy tym trwa tylko kilkadziesiąt sekund. Dalej nakładana jest żywica kompozytowa. Materiał musi być dokładnie wymodelowany, by dopasować go do kształtu zęba. Następnie nakładany jest właściwy kompozyt dobrany do barwy uzębienia. Końcową fazą jest utwardzenie całości przy użyciu lampy stomatologicznej. Kiedy nadany jest ostateczny kształt, lekarz wygładza i poleruje powierzchnię.
Czy każdy może zdecydować się na bonding? Kiedy można go wykonać?
Pojawia się zatem pytanie – po co wykonywać bonding zębów i czy jest to rozwiązanie dedykowane dla wszystkich pacjentów? Przede wszystkim to metoda rekomendowana osobom, które borykają się wyłącznie z niewielkimi problemami z uzębieniem i szukają alternatywy dla popularnych licówek. To świetny sposób na odbudowę zębów, gdy doszło do zniekształcenia bądź nawet złamania korony. Jest to również rozwiązanie, by poradzić sobie z nierównymi zębami bądź kiedy dochodzi do ich pęknięcia. Utwardzony materiał kompozytowy pozwala skutecznie uratować ukruszony czy złamany ząb i estetycznie maskuje wszelkie zmiany. Lekarze rekomendują tę metodę również jako sposób na pozbycie się lub zminimalizowanie diastemy zębowej czy innych istniejących szpar. Dodatkowo bonding jest rekomendowany, gdy borykamy się z rozmaitymi przebarwieniami zębów.
Jakie są efekty i zalety bondingu zębów?
Ogromną zaletą bondingu zębów jest fakt, że jego efekty są widoczne gołym okiem już po wyjściu z gabinetu dentystycznego. To natychmiastowa i znaczna poprawa wyglądu uzębienia, ponieważ bondy umożliwiają otrzymanie ładnego i równego kształtu zębów, a także bezpieczne zamaskowanie pęknięć czy ukruszeń. Jednocześnie uzyskujemy jednolity, ładny odcień zębów. Pośród wymienianych przez lekarzy korzyści tej metody znajdują się:
- zdecydowanie krótki czas zabiegu i szybkość uzyskania efektów końcowych. Praca nad jednym zębem trwa nie więcej niż godzinę, dlatego proces można swobodnie zamknąć w ciągu jednej wizyty, a efekt pracy widać natychmiastowo;
- uniwersalność i szerokie działanie zabiegu, ponieważ usuwamy przebarwienia, wyrównujemy koloryt, poprawiamy kształt uzębienia;
- bonding jest zabiegiem bezbolesnym i nie wymaga znieczulenia;
- metoda ta jest mało inwazyjna i odwracalna, dzięki czemu nie narusza struktury zęba, a my możemy z łatwością wrócić do stanu przed zabiegiem.
Co ciekawe, zabieg ten należy do jednych z najtańszych w dziedzinie stomatologii estetycznej.