higienizacja zębów

Higienizacja zębów – czy naprawdę jest taka konieczna?

higienizacja zębówDentyści bardzo często zwracają uwagę na to, by regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu profesjonalnego przeprowadzenia zabiegu higienizacji. Zastanawiasz się jednak, czy naprawdę jest on skuteczny i ważny, czy może stanowi chwyt marketingowy? A czym jest higienizacja zębów? To bardzo dokładne czyszczenie zębów oraz przestrzeni pomiędzy nimi. Pozwala na skuteczne uniknięcie poważnych schorzeń w obszarze jamy ustnej, a co więcej, umożliwia cieszenie się naturalnie białym uśmiechem.

Z jakich etapów składa się higienizacja zębów?

Higienizacja jest zabiegiem profesjonalnego i wieloetapowego oczyszczania zębów z kamienia oraz osadów. Przeprowadzany jest on w gabinecie dentystycznym przy wykorzystaniu dedykowanych do tego narzędzi. Warto o tym pamiętać, że o ile codziennie oczyszczamy zęby pastą, o tyle higienizacji nie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Higienizacja powinna być robiona 1-2 razy w ciągu roku. Składa się z kilku etapów.

Pierwszym krokiem jest skaling, czyli precyzyjne usuwanie kamienia nazębnego. Następnie wykonywane jest piaskowanie polegające na pozbyciu się wszelkich przebarwień oraz osadów. Przebarwienia widać często gołym okiem, a zęby mają mało estetyczny żółtawy kolor. Piaskowanie skutecznie się z tym rozprawi. W dalszej kolejności dentysta zajmuje się polerowaniem, czyli wygładzaniem powierzchni zębów. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka odkładania się nowych nalotów na płytce. Przy tym wzrasta ochrona przed próchnicą. Ostatnią czynnością jest fluoryzacja (zwana także lakierowaniem). Polega ona na wykorzystaniu fluoru do pokrycia szkliwa zębów. W efekcie zęby są wzmocnione oraz bardziej odporne.

Dlaczego higienizacja zębów jest ważna?

Jak widać, zabieg higienizacji jest bardzo ważny, żeby cieszyć się zdrowymi zębami i ładnym uśmiechem. Poprzez regularne i dokładne pozbywanie się kamienia nazębnego, nalotów czy przebarwień, spada ryzyko gromadzenia się bakterii, które mają ogromny wpływ na stan uzębienia. Przy tym zęby są zabezpieczone przed groźną próchnicą. Dodatkowo higienizacja jest ważna również ze względów estetycznych. Nie musisz decydować się na wybielanie, aby uzyskać naturalnie biały uśmiech. Bardzo często żółty odcień zębów jest efektem wyłącznie zaniedbań i kamienia. Dentyści podkreślają także fakt, że systematycznie wykonywana higienizacja zmniejsza ryzyko paradontozy i bólu, który wiąże się z chorobami i koniecznym wtedy leczeniem.

O czym trzeba wiedzieć przed i po higienizacji zębów?

Sam zabieg higienizacji jest mało inwazyjny, najczęściej nie wiąże się z żadnym bólem i jest w pełni bezpieczny. Należy jednak upewnić się, czy nie występują żadne przeciwwskazania do jego wykonania. Nie powinno się jej robić, kiedy pacjenci cierpią na osteoporozę, odwarstwienie siatkówki oka, astmę, opryszczkę, mają rany błony śluzowej albo głębokie kieszonki dziąsłowe, są w pierwszym bądź trzecim trymestrze ciąży czy posiadają rozrusznik serca.

Warto również pamiętać o tym, co należy robić po samym zabiegu, aby cieszyć się jego efektami. Higiena jamy ustnej jest w tym kluczowa. Najczęściej nie można spożywać żadnego pokarmu do kilku godzin po samej higienizacji, a możliwe jest wyłącznie picie wody. Dodatkowo rekomenduje się stosowanie białej diety przez całą dobę. W przypadku wrażliwych zębów i dziąseł najlepiej jest stosować dedykowaną do nich pastę i płukanki lecznicze, by uniknąć ogólnej nadwrażliwości czy lekkiego krwawienia.