Krzywe zęby są sporym problemem u wielu osób w różnym wieku. Przejawiają się one w postaci zróżnicowanych wad zgryzu – mniejszych czy bardziej skomplikowanych – które skutecznie psują estetykę uśmiechu, powodują skrępowanie, kompleksy i często wiele innych schorzeń. Nie jest to kwestia wyłącznie wizualna, ponieważ wady doprowadzają do uniemożliwienia dokładnej higieny jamy ustnej, a w konsekwencji do próchnicy czy ubytków. Niektóre osoby borykają się przez nie również z nieprawidłowościami w wymowie czy trudnościami w gryzieniu Warto wiedzieć, skąd biorą się takie problemy i jak uniknąć problemów z krzywymi zębami.
Stłoczenia pierwotne – przyczyny wad zgryzu
Nie ma jednej konkretnej przyczyny dotyczącej krzywych zębów. Jest ich znacznie więcej i należy rozróżniać, czy mowa o stłoczeniach pierwotnych, czy raczej wtórnych. Te pierwsze dochodzą w momencie wymiany uzębienia z mlecznego na stałe, a drugie w wieku dorosłym, gdy mamy już komplet stałych zębów. Przede wszystkim zbyt szybkie wypadnięcie mleczaków nie jest czymś dobrym, ponieważ może doprowadzić do tego, że sąsiadujące zęby zaczną się przesuwać w luki, a tym samym będą zabierać przestrzeń tym wyrzynającym się. To właśnie ono często powoduje spore krzywizny zębów, które rosną w sposób niezgodny z anatomią. Innym powodem wad zgryzu jest usuwanie chwiejących się mleczaków, przez co nie daje się czasu zębom stałym na prawidłowe wyrżnięcie. Wielu dentystów wskazuje również, że problemem jest podawanie tabletek zawierających fluor.
Stłoczenia wtórne zębów i ich powody
Jeśli chodzi o stłoczenia wtórne, czyli te, które pojawiają się w późniejszym wieku, to najczęściej dotyczy to zębów mądrości, czyli ósemek, na które nie ma już miejsca w łuku zębowym. Niestety w związku z tym zaczynają one napierać na pozostałe zęby, wyrastają poziomo, powodują zapalenia kości czy ubytków, a nawet powstawanie nieprzyjemnych i bolesnych cyst. Warto wiedzieć, że także brak higieny i profilaktyki doprowadza do stłoczeń. Jeśli zaniedbamy obowiązek noszenia aparatu retencyjnego, gdy zakończyliśmy leczenie u ortodonty, także może dojść do powstania wad zgryzu. Krzywe zęby to również efekt ekstrakcji zębów i brak uzupełnienia luki, która powstała po zabiegu. Przez to pozostałe zęby przesuwają się poza płaszczyznę zgryzu.
W jaki sposób leczyć wady zgryzu i krzywe zęby?
Najważniejszym i podstawowym sposobem na leczenie wad zgryzu i zniwelowanie problemów, które wynikają z powstałych krzywizn, są regularne wizyty u dentysty czy ortodonty. Tak naprawdę to powinno stanowić nawyk, który jest nabyty już od wczesnego dzieciństwa. Należy wiedzieć, w jaki sposób dbać o jamę ustną i słuchać zaleceń ekspertów, aby uniknąć stłoczenia zębów w przyszłości. Dziś stomatologia daje sporo możliwości, jak skutecznie i naprawdę szybko poradzić sobie z nieestetycznymi wadami zgryzu. Na rynku jest sporo różnych modeli aparatów ortodontycznych. Taki bogaty wybór sprawia, że każdy z łatwością wybierze idealne rozwiązanie dla siebie – z uwagi na wielkość wady zgryzu, posiadany budżet na leczenie oraz pożądany czas leczenia i uzyskania efektów.