Chyba każdy, bez najmniejszego wyjątku, marzy o pięknym uśmiechu i prostych zębach. To właśnie on jest jak najlepsza biżuteria i dodaje mnóstwo pewności siebie. Dlatego coraz popularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy ortodonty i założenie aparatu ortodontycznego. Powodów jest wiele – to kwestie zarówno zdrowotne, jak i estetyczne. Pacjenci są w różnym wieku, jednak to co bez dwóch zdań łączy wszystkich to nieustannie pojawiające się pytanie – ile będzie trwało leczenie i kiedy będzie widać efekty?
Rodzaj aparatu ortodontycznego a czas leczenia
Na to, jak długo musimy korzystać z aparatu ortodontycznego wpływ ma wiele czynników. Jednym z najbardziej dominujących jest rodzaj aparatu, jaki ma pomóc nam w uzyskaniu zjawiskowo pięknego oraz równego uśmiechu. Możliwości jest kilka, a każda jest równie efektywna. Różnica polega na cenie, wskazaniach oraz samej estetyce. Na rynku stomatologicznym trafić można na nowoczesne modele zarówno aparatów stałych, jak i ruchomych. Te pierwsze są bardzo powszechnie stosowane i chyba wszystkim doskonale znane. Średni czas leczenia stałym aparatem ortodontycznym wynosi od 18 miesięcy do 36 miesięcy. Ortodonci z reguły na początku leczenia przyjmują, że dwa lata to średni okres, gdy będziemy musieli nosić aparat.
Kolejnym wariantem jest ruchomy aparat. To niezwykle wygodne rozwiązanie – zakładamy go samodzielnie każdego dnia i nosimy zgodnie z wytycznymi uzyskanymi przez lekarza. Niestety na efekty trzeba czekać długo, a wszystko zależy od samodyscypliny każdego pacjenta. Bardzo często zapominają oni – szczególnie dzieci – o obowiązku, niekiedy żmudnym i bolesnym, jakim jest zakładanie aparatu. Dlatego czas leczenia wydłuża się do nawet 5 lat. Coraz częściej pacjenci decydują się na szybką pomoc w postaci nakładek – wtedy okres prostowania zębów skraca się do roku.
Od czego zależy czas leczenia aparatem ortodontycznym?
Bardzo wiele czynników różnicuje okres, jaki należy przeznaczyć na leczenie ortodontyczne. Dlatego też czas jego trwania jest zazwyczaj orientacyjny, nie można brać go za pewnik. Jak wspomnieliśmy, dużą rolę odgrywa rodzaj wybieranego aparatu. Jednak to nie koniec. Przede wszystkim zależy to od wieku pacjenta. U nastolatków korygowanie wszelkich wad trwa znacznie krócej niż u dorosłych. Ponadto trzeba mieć na uwadze, jak wielką rolę odgrywa sam rodzaj wady zgryzu, z jaką się borykamy. Jeśli zakładamy aparat z powodów estetyki czy upodobań, nie będzie to trwało tak długo jak w przypadku pacjentów, których problemy są na tyle poważne, że ortodonta musi współpracować z chirurgiem. Musimy też mieć pewność, że wszystkie zęby są zdrowe, co również determinuje czas samego leczenia aparatem.
W jaki sposób przyspieszyć leczenie krzywego zgryzu?
Istnieje kilka podstawowych zasad, które należy przestrzegać, aby leczenie ortodontyczne trwało możliwie jak najkrócej, a efekt końcowy był zadowalający oraz trwały. Jedną z najbardziej kluczowych kwestii jest bezwględne przestrzeganie wszelkich zaleceń ortodonty. Niestety wielu pacjentów o tym zapomina i nie zmienia nawyków mimo zaleceń lekarza. Wszelkie odstępstwa od porad ortodonty skutkują dłuższym czasem leczenia.
Poza tym należy pamiętać o systematyczności i przychodzić na wszystkie umówione wizyty. To podczas nich lekarz sprawdza, czy aparat ortodontyczny spełnia swoje zadanie i pracuje prawidłowo. Na bieżąco udziela on wskazówek i kieruje nas tak, by leczenie było skuteczne i w miarę krótkie. Ponadto warto wspomnieć, by zgłaszać wszystkie uszkodzenia aparatu. W przeciwnym razie będzie on działać nieprawidłowo i opóźniać proces leczenia.