Jak myć zęby – najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem przez wiele lat. Ich mycie, czyli jedna z podstawowych czynności, jakie musimy wykonać każdego dnia, nie zawsze jest wykonywana w odpowiedni sposób. W efekcie niewiedza doprowadza nas do mankamentów pod względem zdrowotnym i estetycznym. Warto wiedzieć, jak dobrze szczotkować zęby i nie tylko, a także co nam w tym pomoże.

W jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej?

Od dzieciństwa jesteśmy uczeni, by zęby czyścić nie mniej niż przez 2 minuty. Jest to zasada przekazywana z pokolenia na pokolenie, co także i my, jeśli jesteśmy rodzicami, także mówimy swoim pociechom. W rzeczywistości jednak czynność tę wykonujemy w pośpiechu, najczęściej skracając ten czas do granic możliwości. Warto jednak zadbać o to, by na szczotkowanie zębów poświęcić kilka minut, dzięki czemu zyskujemy pewność, że w jamie ustnej nie ma żadnych resztek pokarmowych ani bakterii. Wiele osób wyrabia w sobie ten nawyk, używając stopera, który pozwala lepiej kontrolować czas.

Co oznacza prawidłowe mycie zębów? To przede wszystkim odpowiednia technika. Należy pamiętać, aby szczotkowanie dotyczyło także dziąseł, policzków i języka. Ponadto musimy z należytą starannością i delikatnością czyścić przestrzenie dookoła uzupełnień, plomb czy koron. Wszystkie wykonywane ruchy powinny być krótkie i łagodne. Warto trzymać się kolejności:

  • rozpoczynamy od mycia zewnętrznych części zębów górnych oraz dolnych
  • przechodzimy do czyszczenia wewnętrznych partii zębów górnych, a potem dolnych
  • staranne czyszczenie wszystkich powierzchni żujących
  • dokładnie oczyszczenie języka

Jakiej szczoteczki używać do mycia zębów?

Udając się do drogerii lub apteki po nową szczoteczkę do zębów, stoimy przed sporym wyzwaniem. Możliwości mamy naprawdę wiele i każda z nich ma mnóstwo zalet. Dziś do wyboru mamy:

  • szczoteczkę manualną
  • szczoteczkę soniczną
  • szczoteczkę elektryczną

Główną różnicą pomiędzy nimi jest czas i szybkość pracy. Najmniej ruchów na minutę wykonuje tradycyjna, znana wszystkim manualna szczoteczka. To od 100 do 600 okrążeń w ciągu 60 sekund. Największą wydajność wykazuje szczoteczka soniczna, bo ponad 60 tysięcy ruchów w ciągu minuty. Dobierz taką szczoteczkę, która jest dopasowana do stanu Twoich zębów oraz dziąseł, by nie wyrządzić sobie krzywdy.

Jednak warto mieć na uwadze także wady. Badania wykazują, że szczoteczka elektryczna przez wzgląd na swoją szybkość, prowadzi do niechcianego usunięcia płytki nazębnej czy częstszego chorowania na zapalenie dziąseł. Jednak nie jest to zasada. Najważniejsze, by dbać o delikatność, precyzję i odpowiednią technikę. Równie ważne jest również częste zmienianie szczoteczki, by nie gromadzić na niej bakterii.

Kiedy myć zęby?

Od dzieciństwa jesteśmy uczeni, aby w ciągu dnia szczotkować zęby przynajmniej dwa razy. Jest to niezwykle ważne, jeśli chcemy cieszyć się zdrową jamą ustną. Regularność i odpowiednia technika są istotne, by ustrzec się przed np. próchnicą. Warto mieć także na uwadze, o jakiej porze najlepiej jest szczotkować zęby. Najlepiej jest robić to posiłku. Usuniemy wtedy wszelkie resztki pożywienia oraz bakterie, które sprzyjają rozwojowi chorób. O poranku, jeśli mamy wystarczająco dużo czasu, dobrym rozwiązaniem jest szczotkowanie jamy ustnej zarówno przed, jak i po posiłku. Dzięki temu pozbędziemy się bakterii zgromadzonych podczas nocy.