Iniekcja toksyny botulinowej

INIEKCJA TOKSYNY BOTULINOWEJ
Cena Od 200 zł
Czas zabiegu 15-30 min.
Znieczulenie Tak
Zdolność do pracy Tak
Utrzymywanie się efektów 4-12 msc.

Efekty zastosowania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa (potocznie określana mianem botoks) jest produktem leczniczym wykorzystywanym powszechnie w likwidacji zmarszczek, leczeniu nadmiernej potliwości, bruksizmu czy migreny. Działanie toksyny powoduje zahamowanie produkcji acetylocholiny odpowiedzialnej za przenoszenie sygnałów pomiędzy neuronami. W konsekwencji dochodzi do zupełnie bezpiecznego i odwracalnego procesu zaniku siły mięśniowej w płytce ruchu – zakończenia nerwowe nie wysyłają neuroprzekaźnika, natomiast mięśnie przestają się nadmiernie kurczyć.
Terapia pozwala uzyskać optymalne efekty podczas leczenia zmarszczek różnego typu tj. kurze łapki, lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki palacza, zmarszczki królicze czy zmarszczki pod oczami. Botoks pozwala zmniejszyć nadmierne napięcie mięśniowe stąd stosowany jest w leczeniu przewlekłej migreny, w szczękościsku związanym z nadmierną pracą mięśni żwaczy oraz  pozwala ograniczyć pracę gruczołów potowych u osób z problemem nadpotliwości w obrębie pach, dłoni i stóp.

Jak wygląda iniekcja toksyny botulinowej?

Iniekcja toksyny botulinowej jest zawsze poprzedzona konsultacją z lekarzem medycyny estetycznej oraz dokładnym wywiadem medycznym, mającym na celu zapewnienie pacjentom maksimum bezpieczeństwa i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Lekarz dopasowuje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej do potrzeb konkretnego pacjenta, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Następnie wprowadza ją za pomocą mikroigły do mięśni usytuowanych tuż pod skórą. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a większość pacjentów porównuje iniekcję do szybkiego ukąszenia komara. Na życzenie pacjenta stosujemy krem znieczulający z lidokainą nakładany na skórę kilkanaście minut przed wykonaniem zabiegu.

Czas trwania zabiegu iniekcji toksyny botulinowej

Zabieg trwa od 15 do 30 minut.

Okres rekonwalescencji po iniekcji

Zabieg jest bezpieczny i małoinwazyjny, dlatego nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj pacjent może natychmiast wrócić do normalnej aktywności. Należy przez 24 godziny po zabiegu nie podejmować bardzo dużej aktywności fizycznej i nie należy pić alkoholu, a w okresie 2 tygodni lepiej  nie ogrzewać ostrzykniętej okolicy i nie korzystać z sauny czy solarium. Niekiedy może wystąpić niewielki miejscowy obrzęk, który utrzymuje się nie dłużej niż 2 godziny. Bardzo rzadko po zabiegu występuje siniak, który goi się w ciągu kilku dni.

Czas utrzymywania się efektów

Nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe tworzą się w przeciągu 4-12 miesięcy, dlatego pacjenci najczęściej cieszą się otrzymanym efektem około 4-6 miesięcy w przypadku zmarszczek, a efektem nawet do 9-12 miesięcy w przypadku leczenia nadpotliwości.

Przeciwwskazania

  • schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym wynikające z uwarunkowań genetycznych,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
  • miejscowe zakażenia skóry,
  • ciąża oraz karmienie,
  • uczulenie, na którykolwiek składnik preparatu,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • stosowanie bądź odstawienie w przeciągu tygodnia poprzedzającego zabieg leków takich, jak: D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, aminochinolony, aminoglikozydy


Prezentowany opis procedury ma ogólny charakter i nie stanowi informacji medycznej. Podstawą wykonania zabiegu jest zawsze indywidualna konsultacja lekarska.