Wiele problemów zdrowotnych może pojawić się znienacka w naszym życiu i niezależnie od płci czy wieku. Dotyczy to między innymi rwy kulszowej. To przypadłość, która często dopada w najmniej spodziewanych chwilach i powoduje silny ból, jaki promieniuje od pośladka aż do stopy. Nie w każdym przypadku charakteryzuje się ona takimi samymi objawami. Warto wiedzieć, jak ją rozpoznać, by jak najszybciej wybrać się do odpowiedniego lekarza.
Problemy z rwą kulszową – na czym polegają?
To nieprzyjemne schorzenie, które potrafi unieruchomić nas na długi czas, objawia się intensywnym bólem pojawiającym się w okolicy lędźwiowej, który występuje nagle. Najczęściej powoduje ono specyficzne promieniowanie zarówno do pośladka, jak i tylnej części uda aż do łydki lub niekiedy nawet stopy. Jest on na tyle silny i niekomfortowy, że pacjenci doświadczają uczucia drętwienia, przykurczu mięśni lub problemów z poruszaniem kończynami w ogóle.
Atak rwy kulszowej pojawia się nagle, jednak nie jest on nieuzasadniony. Najczęściej jest negatywnym efektem wielu wcześniejszych zaniedbań w kwestii zdrowia oraz utrzymania poprawnej postawy. Jedną z najczęstszych przyczyn ataku jest dyskopatia. Ponadto intensywne ćwiczenia, gwałtowne ruchy, otyłość lub ostatni trymestr ciąży mogą doprowadzić do niedogodności związanych z rwą kulszową. Zdarza się, że kręgosłup wysyła odpowiednie sygnały, które z wyprzedzeniem wskazują na pojawiające się problemy. Niestety najczęściej są one bagatelizowane.
Jaki lekarz pomoże w walce z rwą kulszową?
Rwa kulszowa jest spowodowana zapaleniem i uciskiem nerwu w kręgosłupie lędźwiowym wynikającym z przepukliny kręgosłupa. W zależności od stopnia objawów oraz bólu atak może przejść sam – najczęściej łagodna rwa przechodzi w ciągu kilku tygodni. Jednak zdarzają się również jej ciężkie stopnie, które towarzyszą nawet przez kilka lat. W takim przypadku bagatelizowanie problemu i przyjmowanie leków przeciwbólowych jest nieskuteczne i może wyłącznie pogłębić schorzenie. Wtedy szczególnie warto wybrać się po pomoc do specjalisty.
Najczęściej pacjenci decydują się na wizytę u lekarza rodzinnego, który pomaga w odpowiednim zdiagnozowaniu problemu. Jeśli cierpimy na łagodny przebieg rwy kulszowej, to jego zalecenia bywają wystarczające – przepisanie zastrzyków domięśniowych wielokrotnie zmniejsza ból i złe samopoczucie. W przypadku, gdy zmagamy się z ciężkim stopniem rwy kulszowej, lekarz POZ wystawia skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Jest to najczęściej neurolog, jednak zdarza się, że ze względu na trudność przypadku, należy wybrać się do neurochirurga. Taki lekarz jest uprawniony do wystawienia nam skierowania na rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego.