Endodoncja czyli leczenie kanałowe. Na czym polega?

Leczenie endodontyczne, inaczej zwane kanałowym, w niektórych przypadkach jest koniecznością. Dzieje się tak, gdy przez długi czas nieleczona jest próchnica, co efekcie doprowadza do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Wtedy też leczenie kanałowe stanowi jedyny sposób, by uporać się z bólem. Zamiast decydować się na usunięcie zęba, warto wdrożyć jego leczenie. Najpierw jednak należy rozwiać wszelkie mity, które sprawiają, że wiele osób jest przerażonych na samą myśl o endodoncji.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Zdarza się, że miazga zęba zostaje nieodwracalnie uszkodzona. Wtedy dentyści najczęściej posuwają się do dwóch rozwiązań – jednorazowego pozbycia się problemu, czyli usunięcia chorego zęba, lub jego leczenia metodą kanałową. Bez dwóch zdań lepsze jest to, w którym chory ząb może zostać wyleczony. Szczególnie, że dziś endodoncja jest bardzo zaawansowana, dyskomfort zminimalizowany, a szansa na cieszenie się zdrowym uśmiechem bardzo duża.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu wszystkich chorobowo uszkodzonych tkanek z zęba, a potem na odpowiednim zabezpieczeniu przestrzeni, jaka powstała w miejscu tkanek. Wypełnia się ją specjalnie przygotowanym do tego materiałem. Dziś wykorzystywane są najwyższej jakości sprzęty, skuteczne znieczulenie oraz wiedza, dzięki której skuteczność takiego leczenia wynosi około 95%.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Często próbujemy przeczekać dyskomfort oraz ból, a ostatecznie wybieramy usunięcie chorego zęba, co w rzeczywistości nie stanowi gwarancji rozwiązania problemu. Jeśli odczuwasz bardzo silny, przeszywający ból zęba, który pojawia się nagle i przez kilka dni, uniemożliwiając przy tym normalne funkcjonowanie, być może leczenie kanałowe jest dla Ciebie rozwiązaniem.

Na tę metodę leczenia kierowane są osoby, u których przede wszystkim zdiagnozowano bardzo rozległy proces próchnicowy. Jednak to nie jedyna sytuacja, kiedy powinno się odwiedzić gabinet stomatologiczny w celu leczenia endodontycznego. Innymi przypadkami są: próchnica wtórna, martwica miazgi, odsłonięcie miazgi zęba w wyniku złamania jego korony, niepoprawne nawyki i źle wykonane uzupełnienia, zmiany okołowierzchołkowe, jakie są diagnozowane przez wykonanie rentgenu, a także wszelkie narażenia zęba na bodźce: radioaktywne, świetlne, termiczne.

Czy endodoncja jest zabiegiem bolesnym?

Leczenie kanałowe jest wykonywane zarówno w przypadku dzieci z uzębieniem mlecznym, jak i dorosłych z zębami stałymi. Stanowi to najlepszą odpowiedź na pytanie o ból, jaki może towarzyszyć całemu procesowi. Sporym problemem są krążące legendy oraz stres, który wiąże się z samym faktem leczenia kanałowego. Jednak decydując się na pomoc specjalisty posiadającego wiedzę oraz doświadczenie, dyskomfort jest ograniczony do minimum. Zabieg jest przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu, a ząb pozbawiany unerwienia, zatem nie powinno się odczuwać żadnego bólu.