Wszystko o implantach zębowych

O czym warto wiedzieć, decydując się na implanty zębowe?

Wszystko o implantach zębowychMożna śmiało przyznać, że jakiś czas temu zrekonstruowanie zębów, które dawałoby wiarygodny efekt, było czymś trudnym do wyobrażenia i realizacji. Jednak z czasem i postępem medycyny oraz techniki stało się to jak najbardziej możliwe. Implanty zębowe to ogromny przełom w protetyce. Są stosowane w różnorodnych sytuacjach – jako pomoc w odbudowaniu zęba czy naprawie drobnych mankamentów. Podpowiadamy, o czym trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na implanty zębowe.

Implanty zębowe sposobem na wady zgryzu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo nieodpowiedzialne jest zaniechanie odbudowy utraconych zębów. Dla niektórych osób to wyłącznie kwestia estetyki, jednak w rzeczywistości chodzi o znacznie więcej. Ubytki w zębach mogą prowadzić do późniejszych wad zgryzu i problemów zdrowotnych, których zahamowanie wcale nie jest takie proste. Z pomocą przychodzą nowoczesne sposoby – wytrzymałe i naturalnie wyglądające jak właśnie implanty zębowe. Są one wykonane z bezpiecznych materiałów – tlenku cyrkonu czy tytanu. Zapewnia im to trwałość, a także skuteczność.

Za sprawą swojej budowy pozwalają na dobrą integrację z tkankami kostnymi, co pozwala na zatrzymanie ich zaniku w miejscu, gdy brakuje zęba. Wysokiej jakości i odpowiednio dopasowany materiał to gwarancja optymalnego obciążenia tkanek. Implanty są w pełni regulowane, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka łamania się zębów, ich kruszenia czy ścierania. Dzięki takiej prewencji w postaci implantów możemy naprawdę skutecznie zapobiec powstawaniu wszelkich wad zgryzu. Nie warto czekać, a działać natychmiastowo w sytuacji, gdy utracimy ząb.

Implanty zębowe rozwiązaniem na poprawę estetyki

Dla wielu osób implanty zębowe wiążą się z poprawą estetyki – zarówno uśmiechu, jak i ogólnego wyglądu twarzy i nie ma w tym nic dziwnego. To zdecydowanie dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które szukają sposobu, by czuć się pewnie i komfortowo, a przy tym śmiać się bez żadnego skrępowania. Wszystko dzięki odpowiedniemu materiałowi kompozytowemu, który wygląda bardzo naturalnie. Implant w żaden sposób nie wyróżnia się pod względem wyglądu. To świetna estetyka, a także wytrzymałość, co wynika z wysokiej jakości materiału. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o higienę, możemy mieć pewność, że implant będzie nam służyć przez wiele lat w niezmiennie dobrym stanie.

Mówiąc o estetyce, warto jeszcze wspomnieć o kwestii tego, że uzupełnienie ubytków zębowych to również sposób na poprawę tego, jak wygląda twarz. Zanik kości wpływa destrukcyjnie, dlatego trzeba działać natychmiastowo. Dzięki rekonstrukcji zęba policzki mają solidne podparcie (takie jak pierwotnie), a w efekcie znikają drobne bruzdy czy zmarszczki, które wynikają z braków w uzębieniu.

Przeciwskazania dla implantów zębowych

Decyzję o implancie protetycznym należy zawsze skonsultować ze stomatologiem, który dobrze zna nasz przypadek, ponieważ istnieją przeciwskazania dla ich wszczepienia. Są to pojedyncze sytuacje, jednak warto być ich świadomym. Przede wszystkim trzeba spełnić kluczowy czynnik, jakim jest wiek, o czym nie wie wiele osób. Aby móc wszczepić implant, należy ukończyć 21. rok życia, co jest związane z procesem kształtowania się tkanek kostnych. Implant musi mieć stabilne podparcie, dlatego etap ten musi być zakończony.

Ponadto pacjent musi mieć odpowiednią ilość tkanek kostnych, by implant rzeczywiście spełnił swoje zadanie przez długi czas. Jednak dziś medycyna przychodzi z pomocą – może to być choćby specjalistyczny zabieg chirurgiczny polegający na regeneracji kości.

Warto mieć na uwadze, że niektóre choroby stanowią przeciwskazanie dla wszczepienia implantu, od którego nie ma wyjątków. To choćby nieunormowana cukrzyca, problemu z układem krążenia czy układem immunologicznym (np. HIV bądź AIDS). Ponadto niektóre leki stanowią wykluczenie – np. antydepresanty czy środki psychotropowe.