Leczenie kanałowe pod mikroskopem to niewątpliwie jedna z najdokładniejszych metod leczenia zębów. Endodoncja, która skupia się na schorzeniach miazgi zęba, rozwija się coraz bardziej i wykorzystuje nowoczesne oraz precyzyjne rozwiązania. Jednym z nich jest właśnie zastosowanie mikroskopu, który pozwala na otrzymanie powiększonego i odpowiednio oświetlonego obrazu. W efekcie stomatolog jest w stanie opracować kanały zębowe, poznać kształt korzeni, a także ich przebieg. To doskonała metoda, która pozwala uniknąć ekstrakcji zęba.
Jak przebiega kanałowe leczenie zęba pod mikroskopem?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem to bardzo nowoczesny zabieg, dzięki któremu dentysta jest w stanie otrzymać niezwykle dokładny, ponieważ powiększony i oświetlony, obraz zęba, który poddany jest leczeniu. Dzięki temu kanał zęba może być bardzo precyzyjnie oczyszczony, a samo leczenie jest zdecydowanie mniej inwazyjne i krótsze. Wykorzystując mikroskop, stomatolog otrzymuje od sześcio- do nawet dwudziestopięciokrotnego powiększenia. To wysokiej klasy sprzęt, który znacząco wpływa na jakość pracy. W efekcie widzi on bardzo dokładnie korzenie oraz kanały zębowe i komorę zęba – wszystko co jest niewidoczne gołym okiem. Ponadto uzyskuje obraz zębów trzonowych, które umiejscowione są w głębi jamy ustnej.
Mikroskop pozwala nie tylko na uzyskanie wyraźnie powiększonego i dokładnego obrazu. To także możliwość oświetlenia miejsca, gdzie wykonywany jest zabieg leczenia kanałowego oraz tych obszarów, które wymagają uzupełnienia bądź oczyszczenia. Dlatego tak wielu stomatologów rekomenduje zdecydowanie się na leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu. To znaczne usprawnienie pracy, które wpływa również na komfort i samopoczucie pacjenta.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – kiedy wskazane?
Metoda leczenia kanałowego z wykorzystaniem mikroskopu jest bardzo dokładna i pomocna w szczególnych przypadkach. Nie ma konieczności, aby każda osoba, która jest poddawana tzw. kanałówce, musiała się na nią decydować. To rozwiązanie rekomendowane w sytuacji, gdy zęby wymagające leczenia mają nietypowy kształt bądź ich umiejscowienie jest bardzo skomplikowane. Mikroskop jest niezastąpiony w momencie, gdy kanały są bardzo kręte bądź wąskie, a także ich anatomiczna budowa jest złożona. U wielu pacjentów lekarz nie jest w stanie dostrzec dodatkowych kanałów, czy nawet ich odgałęzienia, bez użycia specjalistycznego sprzętu.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest konieczne, gdy stomatolog musi usunąć ciała obce z tkanki przyzębia. Mowa o ostrych fragmentach kości bądź niekiedy złamanych narzędziach dentystycznych. Zdarza się, że niewielkie odłamki pozostają w jamie ustnej po zabiegach dentystycznych. We wszystkich tych przypadkach skorzystanie z nowoczesnego rozwiązania w leczeniu kanałowym, jakim jest mikroskop, stanowi sposób na uniknięcie ekstracji zęba.
Korzyści z leczenia kanałowego pod mikroskopem
Zastanawiasz się, dlaczego warto zdecydować się na leczenie kanałowe pod mikroskopem? To dla wielu osób kosztowne rozwiązanie, jednak często jedyna deska ratunku, aby wyleczyć chore zęby. Decydując się na tę innowacyjną metodę, oszczędzasz sobie bólu i czasu. Wykorzystanie mikroskopu znacząco przyspiesza czas trwania leczenia, co ma odniesienie także do wydatków. Wbrew pozorom oszczędzasz również pieniądze. Ponadto metoda ta daje gwarancję większej precyzyjności – chory ząb zostanie dokładnie oczyszczony i wypełniony. Mikroskop w połączeniu z oświetleniem pozwala dostrzec nie tylko ubytki, ale także próchnicę czy kamień nazębny, które dopiero się rozwijają. Sprawia to, że możesz w szybki sposób zapobiec pogłębieniu się problemów.