Jak dbać o zęby dzieci w wieku szkolnym?

Jak dbać o zęby dzieci w wieku szkolnym? Złe nawyki i błędy, o których warto wiedzieć

Jak dbać o zęby dzieci w wieku szkolnym?Dzieci w wieku szkolnym bardzo często zmagają się z uciążliwymi chorobami jamy ustnej. Jak się okazuje, stan ich uzębienia jest niekiedy fatalny, co wynika z niewłaściwej higieny, złych nawyków i braku odpowiedniej profilaktyki. Warto wiedzieć, w jaki sposób możemy pomóc naszemu dziecku w wieku szkolnym, aby przez długi czas cieszyło się zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem.

 

 

Picie wody skutecznym sposobem na zdrowe zęby

To czego nauczymy dziecko od jego najmłodszych lat, zostanie z nim do końca życia. Tym samym jako rodzice jesteśmy najlepszym przykładem dla pociechy. Dlatego warto zadbać o podstawy i przekonanie latorośli do tego, aby chętnie sięgała po wodę zamiast innych słodzonych napojów. To niezwykle istotne, ponieważ woda pozwala na skuteczne wypłukanie resztek pokarmu, które zalegają w jamie ustnej. Tym samym nie rozwija się próchnica, oczyszczone są zarówno szkliwo, jak i dziąsła, a także zachowane jest odpowiednie pH. Nie da się ukryć, że picie wody pozytywnie wpływa na całe ciało i samopoczucie, więc jest to poprawny nawyk, który doceni cały organizm. Przygotowując śniadanie dla ucznia, dołącz do niego butelkę z piciem. Jeśli nie wiesz, jak przekonać malucha do wody, możesz dodać do niej liście mięty czy świeże owoce.

Niewatpliwie wszelkie słodzone napoje, które znajdziemy na półkach w sklepie czy w szkolnych automatach są wrogiem dla zębów dzieci, ale także i dla dorosłych. Ogranicz ich spożycie tak, jak tylko jest to możliwe. Powód jest niezwykle prosty. Cukry oraz barwniki, które dodawane są do soków, znacząco osłabiają zęby i narażają je na próchnicę. Ma ona wpływ nie tylko na zęby mleczne, ale potem także i na stałe.

Zdrowe przekąski do szkoły dla małego ucznia

Przygotowanie drugiego śniadania do szkoły bywa zatem zmorą dla wielu rodziców. Mimo to warto podjąć próbę i szykować maluchowi to, co z pewnością polubią jego zęby, ale także organizm w ogóle. Smakołyki bogate w witaminy i wartości odżywcze dodadzą energii, usprawnią pracę mózgu i zapewnią prawidłowy rozwój.

Co zatem warto przygotować dziecku do szkoły? Warto postawić na pełnoziarniste pieczywo. Komponuj kanapki, które będą nie tylko zdrowe, ale także apetyczne. Żółty ser, tuńczyk, łosoś, chude mięso – np. pieczony indyk to składniki, które z pewnością będą smakować uczniowi. Do tego warto dodać warzywa – sałatę, świeżego ogórka czy paski papryki. Jeśli Twoje dziecko lubi słodycze, możesz przygotować kanapki z masłem orzechowym i bananem. Warto, aby w jadłospisie malucha znalazły się także produkty bogate w wapń – jogurty naturalne czy mleko. Zamiast gotowych przekąsek, możesz zaproponować dziecku chipsy z jabłek czy gruszki bądź kawałki marchewki, które może przegryzać w ciągu dnia.

Leczenie zdrowych zębów i nauka nawyków

Jednym z powszechnie popełnianych przez rodziców błędów jest to, że zaniedbują oni kwestię leczenia zębów mlecznych u dzieci. Jest to istotne po to, by zęby stałe mogły się rozwijać w prawidłowy sposób. Dlaczego? Jeśli dziecko ma nieleczoną próchnicę mleczaków, to zaatakuje ona również zawiązki tych kolejnych – stałych. Uzębienie mleczne stanowi swego rodzaju barierę ochronną przed wyrastającymi na stałe zębami. Stąd dopuszczenie do nagromadzenia bakterii ma fatalny wpływ na dalsze lata.

Nie strasz malucha dentystą, a pokazuj, że wizyta w gabinecie stomatologicznym nie jest wcale taka straszna. Wybierz takiego dentystę, który cieszy się dobrymi opiniami i ma doświadczenie w pracy z małymi pacjentami. To niezwykle ważne, ponieważ dźwięki urządzeń dentystycznych czy zapach są na tyle charakterystyczne, że nawet dorośli boją się wizyt kontrolnych u stomatologa. Bądź przykładem i dwa razy w roku wybieraj się razem z latoroślą na przegląd jamy ustnej i zębów, by reagować szybko na pojawiające się zmiany czy rozwijające choroby.