Mycie zębów – o czym pamiętać i jakich błędów nie powielać?

Mycie zębów wydaje się czynnością wszystkim doskonale znaną, dlatego niewiele osób przykłada odpowiednio dużo uwagi, aby zadbać o jej odpowiednią technikę. Niestety ma to bardzo negatywne skutki, co widać choćby w nieustannie wzrastających przypadkach próchnicy u pacjentów na całym świecie. Mimo postępu w stomatologii szczotkowanie zębów okazuje się prawdziwym wyzwaniem. Dlatego warto wiedzieć, jakich błędów unikać, by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata.

Nieumiejętnie dobrana szczoteczka do zębów i niepoprawne ruchy

Pierwszym z najczęściej pojawiających się błędów u osób myjących zęby jest niedobrana do tego szczoteczka. To kluczowy zakup, od którego wiele zależy, o czym zapomina sporo z nas. Wybierając się do sklepu i przeglądając różne rodzaje szczoteczek do mycia zębów, co jest Twoim kryterium decydującym o zakupie konkretnej z nich? Bardzo często to wyłącznie wygląd. Niestety to dotyczy nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Przede wszystkim należy skupić się na dwóch cechach szczoteczki – jej twardości oraz rozmiarze główki. Najbardziej uniwersalnym i optymalnym wyborem będzie taka szczoteczka, której twardość jest określona jako średnia. Z pewnością nie narazi ona dziąseł na krwawienie, a jednocześnie dokładnie oczyści zęby. Ponadto warto dopasować rozmiar główki do wielkości naszej jamy ustnej. Przeświadczenie, że większa szczoteczka lepiej wyczyści zęby, jest tylko mitem.

Zbyt krótkie i szybkie mycie zębów dodatkowo o złych porach

Przyjęło się, że zęby myjemy przez około 2 lub 3 minuty. To nauka, którą wynosi się nie tylko z domu, ale także ze szkoły i przekazuje z pokolenia na pokolenie. Jak ma się to do rzeczywistości? Średni czas, jaki poświęcamy na szczotkowanie to zaledwie 45 sekund. Nie jest to ani trochę imponujący wynik. Często zabieramy się za mycie w pośpiechu przed wyjściem z domu. Przez to omijamy istotne części jamy ustnej, nie docieramy do zakamarków i nie jesteśmy w stanie dokładnie wyczyścić zębów.

 

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, jaką jest nieodpowiednia pora szczotkowania. Zdarza się, że myjemy zęby od razu po posiłku. Niestety spożywając potrawy o niskim pH (np. cytrusy) lub pijąc soki owocowe, niechcący wcieramy w szkliwo kwasy owocowe. To z kolei prowadzi do nadwrażliwości zębów. Po zjedzeniu lepiej jest przepłukać usta wodą, a następnie odczekać około pół godziny i dopiero po tym czasie umyć zęby pastą.

Mycie wyłącznie zębów, omijAJąc inne miejsca w buzi

Wydawałoby się oczywiste, że jeśli mówimy o myciu zębów, to chodzi wyłącznie o tę część jamy ustnej. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Właściwa higiena jamy ustnej dotyczy również dokładnego szczotkowania języka, dziąseł i wewnętrznej strony policzków. Należy to wykonywać zawsze delikatnymi ruchami. Tylko w taki sposób jest się w stanie pozbyć wszystkich bakterii, które zdążyły nagromadzić się w buzi. Poświęcaj na to zawsze czas i swoją uwagę. Wyłącznie w taki sposób możesz zagwarantować sobie piękny i zdrowy uśmiech na lata.