Jak pokonać strach przed dentystą?

Ponad połowa Polaków przyznaje się do strachu przed wizytą u dentysty. Niestety obawy te skutkują unikaniem gabinetów specjalistów. A przecież brak regularnych kontroli wpływa negatywnie na stan naszych zębów – w rezultacie narażamy się na przykre konsekwencje. 

 

Negatywne skutki unikania gabinetów dentystycznych

Każdy z nas troszczy się o swoje zdrowie. Osoby, które odczuwają strach przed wizytą u dentysty, odwlekają ten obowiązek i w rezultacie umawiają się na nią tylko w przypadku ostrego bólu zęba. W takiej sytuacji musimy zdać sobie sprawę, że czeka nas żmudny i często długi proces leczenia. Próchnica mogła bowiem rozprzestrzenić się w głąb i nie unikniemy wdrożenia leczenia kanałowego. Utrzymujący się stan zapalny odbija się echem na ogólnym stanie naszego zdrowia. Bakterie mogą rozprzestrzeniać się po organizmie i w najgorszym wypadku negatywnie wpłynąć na pracę serca lub nerek.

Przyczyny lęku

Dentofobia to paniczny strach przed dentystą. Może go wywołać sama obecność lekarza, zapach panujący w gabinecie czy odgłosy towarzyszące zabiegowi. Strach, który odczuwamy, wywołany jest przez bodźce i skojarzenia. Naturalnym mechanizmem jest zatem unikanie sytuacji stresowych. Wielką rolę odgrywają również wspomnienia np. z dzieciństwa, kiedy nie było tak rozwiniętej technologii i w gabinetach rzadko decydowano się na stosowanie znieczulenia. Negatywnie wpływają także opowieści rodziny, znajomych i powszechne błędne przeświadczenia. Lęk zakorzenia się w nas przez lata, mimo to jesteśmy w stanie go pokonać. Istnieją jednak przypadki, kiedy pacjent odczuwa paraliżującą panikę przed pójściem do dentysty. Przed wizytą odczuwa objawy somatyczne i psychiczne. Zaliczają się do nich ból głowy, ostre biegunki, bezsenność, zawroty głowy, omdlenia (nawet będąc na fotelu zabiegowym) i wspomniany już paraliżujący strach zaburzający funkcjonowanie. Jeśli mamy takie symptomy, rozwiązaniem okazać się może konsultacja u psychologa. Pomoże on znaleźć i pozbyć się przyczyny naszego problemu.

Jak pokonać strach przed dentystą

Musimy zdać sobie sprawę, że lekarze robią co w ich mocy, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa dla pacjenta. Udajmy się do sprawdzonego specjalisty i porozmawiajmy z nim o naszych obawach. Stomatolog zaleci nam odpowiednią metodę leczenia. W obecnych czasach nie musimy obawiać się bólu związanego z zabiegiem. Technologia pozwala zastosować bezbolesne i w pełni skuteczne znieczulenia. W dzień planowanej wizyty postarajmy zająć się czymś co nas odpręża i pozwoli oczyścić umysł. Poprosimy przyjaciela bądź członka rodziny o to, by nam towarzyszył i w razie potrzeby uspokoił.