Jakie napoje są dobre, a jakie szkodliwe dla zębów?

Napoje Na zdrowie zębów wpływa nie tylko odpowiednio zbilansowana dieta i pokarmy, które spożywamy, ale także wybierane przez nas napoje. To właśnie to, co pijemy, znacząco oddziałuje na higienę jamy ustnej. Mimo tego, że płyny nie zostają w ustach na długo, to jednak zostawiają ślady na zębach, których nie można bagatelizować. Warto zwrócić uwagę, jakich napojów powinno się unikać, a jakich nie.

 

 

Napoje, które szkodzą zębom

Lista zawierająca płyny, jakie działają negatywnie na stan jamy ustnej, jest niestety bardzo długa. Przede wszystkim pojawiają się na niej napoje gazowane, które obfitują na półkach sklepowych. Kolorowe płyny, jakie często kuszą atrakcyjną butelką i ciekawą etykietą niestety są bogate w składniki, które negatywnie działają na zęby. Są to kwasy oraz cukry. Podobnie dzieje się z barwionymi sokami owocowymi pełnymi cukru. Dlatego, jeśli nie chcesz ryzykować rozwijającą się próchnicą i nieestetycznymi żółtymi zębami, lepiej zrezygnować z tego typu napojów i wybrać wodę.

Kolejnym napojem, który jest lubiany przez wiele osób, a niestety działa szkodliwie z uwagi na występujące kwasy, jest wino. Tutaj niezależnie czy wybierze się białe, czy czerwone – ryzyko będzie takie samo. Eksperci mówią, że skutecznym sposobem na zmniejszenie tych złych właściwości wina stanie się jedzenie sera podczas degustacji.

Warto wiedzieć, że także popularne napoje izotoniczne rekomendowane dla osób aktywnie uprawiających sport, choć bywają smaczne i są źródłem elektrolitów, to niestety obfitują w cukry oraz kwasy. Dlatego jeśli już musisz je pić, najlepiej jest robić to przez słomkę, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy.

Napoje, jakie lubią zęby

Istnieje sporo produktów, które jak najbardziej im sprzyjają, więc można je pić w dowolnej ilości. Przede wszystkim warto zadbać o to, by w diecie znalazło się miejsce dla mleka. To produkt, który ma duży wpływ na zdrowie zębów, ponieważ zawiera sporo witamin, minerałów oraz białek. W efekcie korzystnie wpływa na ich kondycję, a także na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie. Zawarty w mleku fosfor oraz wapń wzmacniają szkliwo, a witamina D wspiera ich przyswajanie i zwalcza choroby dziąseł. Ponadto w mleku jest duża ilość kazeiny zwalczającej próchnicę.

Jesteś miłośnikiem herbaty? Możesz po nią sięgać, chcąc zadbać o zdrowie jamy ustnej. Spożywanie zielonej oraz białej herbaty jest doskonałym sposobem, aby dostarczyć organizmowi ważnych przeciwutleniaczy, które zwalczają bakterie powodujące próchnicę i stany zapalne dziąseł. Podobne działanie zaobserwowano również w przypadku czarnego naparu, jednak niestety w tym przypadku występuje ryzyko nieestetycznych przebarwień.

Warto wybierać także wodę kranową, która składem nie różni się znacząco od tej butelkowanej, a co więcej – zawiera fluor chroniący zęby przed próchnicą. Jeśli nie masz pod ręką butelki z wodą, nic straconego. Nadal możesz ugasić pragnienie w zdrowy sposób.

Zwróć uwagę, w jaki sposób pijesz

Kto by pomyślał, że także sposób, w jaki pijemy, ma wpływ na zęby. Jednak tak właśnie jest. Dlatego jeśli delektujesz się ulubionymi napojami, które niestety działają negatywnie, musisz wiedzieć, że im wolniej je pijesz, tym bardziej niszczysz szkliwo. To właśnie wtedy kawa czy herbata ma dłuższy kontakt ze szkliwem. Jak się okazuje, lepszym rozwiązaniem będzie jej szybsze wypicie. Ponadto ryzyko zniszczenia szkliwa zębowego znacząco spada, jeśli używa się do picia słomek. Wtedy szkodliwe substancje omijają zęby. W taki sposób możesz uchronić się przed próchnicą czy nadwrażliwością. Pamiętaj, aby po każdym wypiciu czegokolwiek szkodliwego dla zębów, przepłukać jamę ustną zwykłą wodą.