Zęby z biegiem czasu ulegają przebarwieniom, na co szczególny wpływ ma picie przez nas takich napojów, jak kawa czy herbata albo spożywanie czerwonych owoców i warzyw. Utrata pierwotnego koloru uzębienia może być także spowodowana naszymi uwarunkowaniami genetycznymi. Jednak niezależnie od tego, co ją wywołało, jesteśmy w stanie przywrócić naturalną biel zębów. Współczesna stomatologia daje nam do wyboru kilka metod, z których możemy skorzystać.
Przed zabiegiem — wywiad
Przed przystąpieniem do wybielania przeprowadzamy z pacjentem wywiad i badamy jamę ustną. Jest to spowodowane faktem, że jeśli cierpi na poważniejsze problemy z uzębieniem, wybielanie jest niewskazane lub wręcz niemożliwe. Najczęstszymi przeciwwskazaniami są takie dolegliwości, jak próchnica, paradontoza czy stan zapalny dziąseł. Dlatego lepiej zrobimy, wybielając zęby u stomatologa, ponieważ w warunkach domowych możemy nie odnotować mniejszych ubytków i zaszkodzimy jamie ustnej, stosując kupne preparaty wybielające.
Przejście higienizacji
W niektórych przypadkach możemy zalecić przeprowadzenie higienizacji przed zabiegiem. Chodzi tutaj o skaling, piaskowanie lub fluoryzację. Mają one na celu usunąć osad nazębny i kamień, ponieważ ich obecność utrudnia równomierne rozjaśnienie płytki zębowej. Zabiegowi higienizacji poddajemy pacjentów na kilka dni przed wybielaniem.
Metody terapii
Pierwszym i najpopularniejszym sposobem wybielania zębów jest lampa. Zabieg ten przeprowadzamy za pomocą żelu wybielającego, który aktywowany jest dzięki zimnemu światłu żarówki. Przed przystąpieniem do niego zabezpieczamy dziąsła i wargi pacjenta oraz zakładamy mu specjalne okulary. Potem następuje kilka sesji z lampą, które trwają około godziny. Finalnie usuwamy żel i zabezpieczenia, po czym lakier fluorowy lub pastę wybielającą, aby zminimalizować nadwrażliwość po zabiegu. Takie wybielanie potrafi rozjaśnić zęby nawet o 8 odcieni.
Drugą popularną opcją jest wybielanie regeneracyjne (Prevdent). Jest to system, który nie tylko rozjaśnia, ale także wzmacnia szkliwo. Przeprowadzamy go za pomocą preparatu w formie aktywnej pianki, dodatkowo naświetlanej specjalną lampą. Z racji tego, że zabieg jest w 100% bezpieczny i naturalny, polecamy go przede wszystkim osobom odczuwającym ból w kontakcie z zimnym, ciepłym lub kwaśnym. Terapia w ten sposób trwa około 1,5 godziny.
Finalnie powinniśmy wspomnieć o licówkach, które są elementem maskującym. Kiedy nałożymy je na zęby, dają natychmiastowy efekt. Ponadto przy odpowiedniej pielęgnacji utrzymują się nawet kilka lat i nie są podatne na ubytki próchnicowe czy przebarwienia.