Nie da się ukryć, że gabinet dentystyczny nie wywołuje najprzyjemniejszych skojarzeń i wspomnień pośród dorosłych. Pełni lęku i przerażenia budzą niepokój także w swoich dzieciach, opowiadając o nieprzyjemnych maszynach, dźwiękach czy zapachach. Choć czasy starych metod wykorzystywanych u stomatologa już dawno minęły, a gabinety prezentują się znacznie lepiej, to pewne stereotypy pozostają. Warto je przełamać, by wiedzieć, jak zachęcić malucha do pierwszej wizyty i nie wywołać w nim traumy już od samego początku.
Nie ucz dziecka lęku przed dentystą
Jednym z podstawowych błędów, jakie popełnia większość rodziców, jest przekazywanie własnego strachu przed fotelem dentystycznym swojemu dziecku. Dorośli bardzo często boją się wizyt u stomatologa i kojarzą je z bólem, nieprzyjemnymi dźwiękami narzędzi i specyficznym zapachem. To stereotypowe myślenie jest wbudowane w świadomość, choć w obecnych czasach gabinety są nowocześnie wyposażone, a leczenie niemal bezbolesne. Maluch, który w życiu nie doświadczył bólu zęba, który nie był jeszcze u dentysty, nie powinien bać się tego przez uprzedzenia rodziców.
Uczenie strachu przed stomatologiem sprawi, że pociecha, choć nie ma negatywnych doświadczeń, to nie będzie chciała leczyć zębów. Dzieci wyczuwają emocje, dlatego zamiast używania słów, które budują grozę, lepiej tłumaczyć im istotę wizyt u dentysty i dbania o higienę poprzez pozytywne skojarzenia. Zamiast straszyć igłami, zastrzykami, czy bólem lepiej zastosować inną metodę. Niech gabinet stanie się miejscem do odkrycia, pełnym fascynujących narzędzi, lamp czy mikroskopów, a samo odwiedzenie go będzie prawdziwą przygodą.
Regularne wizyty u dentysty już od najmłodszych lat
Bardzo pomocnym sposobem na przełamanie strachu i regularne wizyty kontrolne u dentysty jest jak najwcześniejsze zabranie malucha do gabinetu. To prawdziwy klucz do sukcesu, ponieważ dzięki temu będzie on oswojony z miejscem i lekarzem. Wystarczy poszukać profesjonalnego stomatologa, który wzbudzi zaufanie i u którego rzeczywiście będzie się chciało leczyć zęby dziecka. To ważne, aby podjąć świadomą decyzję i nie zmieniać jej regularnie, ponieważ każda tego typu zmiana to dodatkowy stres dla malucha i jego rodziców. Warto wybrać takiego specjalistę, który ma dobre podejście do dzieci, a jego gabinet jest odpowiednio przygotowany do wizyt małych pacjentów. Kontrole powinny odbywać się co 3 do 4 miesięcy i należy je rozpocząć już od pierwszego roku życia, gdy pociecha ząbkuje.
Wizyta adaptacyjna dla malucha
Roczne dziecko nie jest świadome wizyt u dentysty, jednak wszystko zmienia się wraz z wiekiem. Dlatego w przypadku tych starszych latorośli warto wybrać się na wizytę adaptacyjną. Powinna się ona odbyć około 3 roku życia malucha. Przyjmie ona formę raczej bezstresowego spotkania, gdzie dentysta opowie, na czym polega jego praca, pokaże, jak wygląda gabinet i poszczególne sprzęty, a przy tym nauczy dziecko prawidłowego mycia ząbków. To wszystko odbędzie się w przyjaznej atmosferze, dzięki której pociecha nie będzie się bać, a raczej potraktuje to jako zabawę i oswoi się z dentystą. Warto, żeby także rodzice opowiedzieli nieco o wizycie, jednak bez zbędnych szczegółów, które mogłyby wywołać niepotrzebnie złe skojarzenia.