Czy prostowanie zębów jest możliwe w każdym wieku?

Czy prostowanie zębów jest możliwe w każdym wieku?

Czy prostowanie zębów jest możliwe w każdym wieku?Do niedawna noszenie aparatu, aby zyskać piękny i prosty uśmiech, było kojarzone wyłącznie z dziećmi oraz nastolatkami. Bardzo rzadko bądź wcale na leczenie ortodontyczne decydowały się osoby dorosłe. W efekcie nie podejmowały one wcale leczenia wad zgryzu, co przekładało się na stan uzębienia i rozwój innych chorób w obszarze jamy ustnej. Dziś coraz więcej dorosłych osób nawet w dojrzałym wieku decyduje się na prostowanie zębów.

 

Leczenie ortodontyczne dorosłych – estetyczny i zdrowy zgryz

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że nie występują żadne ograniczenia związane z tym, kiedy należałoby rozpocząć leczenie ortodontyczne. Oczywiście nie warto z nim zwlekać i dobrym rozwiązaniem jest, gdy już rodzice, widząc u dziecka pewne nieprawidłowości w obszarze zgryzu, podejmują kroki i szukają dla pociechy ortodonty. Jednak z racji na fakt, że proste zęby pozbawione wad warunkują nie tylko nasz wygląd i estetykę, ale wpływają również na zdrowie, także i w dorosłym wieku warto decydować się na leczenie i noszenie aparatu ortodontycznego.

Jedną z przyczyn, które sprawiają, że dorośli zgłaszają się do lekarza i deklarują chęć założenia aparatu, jest chęć uzupełnienia uzębienia, gdy występują braki. Dlaczego wymaga to ingerencji ortodonty? Ponieważ często ekstrakcja doprowadza do niekontrolowanych przesunięć sąsiadujących zębów. W efekcie nie ma miejsca na wstawienie implantu stomatologicznego. Wtedy konieczne jest założenie aparatu i przywrócenie pierwotnego ułożenia zębów. Ponadto wady zgryzu powodują bóle żuchwy, ścieranie zębów czy inne dolegliwości jak np. ból karku bądź głowy. Dlatego lepiej nie zwlekać i poprawić komfort swojego życia tak szybko, jak tylko się da.

Choroby zębów wynikające z wad zgryzu

Jeśli względy estetyczne nie są dla Ciebie wystarczającym argumentem, aby nosić aparat ortodontyczny, warto wiedzieć, że wady zgryzu powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które dotykają osoby dorosłe.

  • Próchnica

Niepoprawne ułożenie zębów i ich stłoczenie zwiększa ryzyko zachorowania na próchnicę. Wynika to z tego, że trudniej jest je wyczyścić oraz usunąć resztki pokarmowe, które stanowią idealne siedlisko dla bakterii.

  • Ścieranie się zębów

Wady zgryzu, jego obniżone zwarcie powoduje znacznie szybsze ścieranie się zębów. Szkliwo staje się coraz słabsze, a z czasem zanika i odsłania bardzo wrażliwą zębinę. Wtedy nie trudno jest o nadwrażliwość w kontakcie z gorącym, zimnym bądź kwaśnym pożywieniem i napojami.

  • Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami jest spowodowane zarówno stresem czy niedoborami minerałów w organizmie, jak i wadami zgryzu. Dlatego jeśli cierpisz na bóle głowy, pleców, karku, a przy tym słyszysz trzaski w stawach, być może wynika to właśnie z nierównego uzębienia.

  • Paradontoza

W wielu przypadkach paradontoza również jest spowodowana brakiem podjęcia leczenia ortodontycznego. Nieustabilizowane w zgryzie zęby tracą przyczepy dziąsłowe, co przyczynia się do rozwoju choroby i coraz większych ubytków.

Aparat ortodontyczny w dorosłym wieku – skuteczność

Ogólna zasada dotycząca leczenia ortodontycznego jest bardzo prosta. Im szybciej się go podejmiemy i założymy aparat, tym lepsze będą efekty. Z wiekiem tkanka kostna staje się twardsza, co sprawia, że leczenie wad zgryzu wymaga nieco więcej cierpliwości oraz czasu. Nie powoduje to jednak żadnych przeciwwskazań dla dorosłych. Nadal mogą oni śmiało decydować się na noszenie aparatu, by cieszyć się zdrowymi i równymi zębami. W takim przypadku stosuje się wyłącznie stałe aparaty, ponieważ wyłącznie one są w stanie przynieść pożądane efekty. Widać je po około 2 latach od początku leczenia.