Czy kobieta w ciąży może leczyć się u dentysty

Czy kobieta w ciąży może leczyć się u dentysty?

Czy kobieta w ciąży może leczyć się u dentysty

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy bycie w ciąży nie wyklucza ich w kwestii leczenia stomatologicznego. W końcu przez kilka miesięcy nie mogą one przyjmować niektórych środków farmakologicznych i muszą rezygnować z wielu aktywności, aby uchronić zarówno siebie, jak i swoje dziecko. Warto jednak wiedzieć, że wizyta u dentysty nie należy do tych czynności, z których trzeba zrezygnować. Przeciwnie, to mit, bo leczenie zębów i dbanie o zdrowie są jak najbardziej konieczne. Wskazuje na to nawet prawo i rozporządzenie Ministra Zdrowia, które mówi o tym, że ciężarne mają obowiązek odbycia konsultacji stomatologicznej do 10. tygodnia ciąży.

Kiedy iść do dentysty, będąc w ciąży?

Uznaje się, że najlepszym momentem na przeprowadzenie jakichkolwiek zabiegów dentystycznych jest drugi trymestr ciąży, czyli okres między 4. a 6. miesiącem jej trwania. Wtedy też sytuacja zdrowotna mamy oraz maluszka jest najbardziej unormowana i istnieje najmniejsze ryzyko komplikacji i poronień. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli ciężarna cierpi na ból zęba czy inne problemy w obszarze jamy ustnej w pierwszym trymestrze bądź już przed samym porodem, nie może udać się do dentysty. Wtedy konieczne jest przedstawienie swojej sytuacji stomatologowi, by ten wiedział, w jaki sposób podejść do badania, gwarantując maksymalne bezpieczeństwo oraz komfort.

W tym przypadku warto przypomnieć o starym powiedzeniu, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli planujesz ciążę, przygotuj się do tego odpowiednio wcześnie, dokonując wszystkich niezbędnych wizyt lekarskich i zabiegów, które w trakcie kolejnych 9 miesięcy mogłyby być nieco utrudnione w swoim przebiegu. Lekarze mówią, że zarówno systematyczne przeglądy, jak i leczenie próchnicy, leczenie kanałowe czy usuwanie chorych zębów mogą być wykonywane w trakcie ciąży. Odłożenie tego w czasie na drugi czy trzeci trymestr jest ważne, ponieważ nie wpływamy aż tak na organizm dziecka i kształtujący się zarodek.

Czy w ciąży można przyjmować znieczulenie?

Obawiasz się leczenia dentystycznego w ciąży, bo to uniemożliwia przyjęcia znieczulenia? Jest to powszechnie znany mit, który wywołuje u pań wyłącznie niepokój. Przyszłe mamy jak najbardziej mogą prosić o znieczulenie, które będzie bezpieczne dla nich i dziecka, a przy tym zapewni komfort w trakcie zabiegu. Wtedy należy powiedzieć stomatologowi o swoim stanie, by ten wiedział, jaki środek może zastosować. Chodzi o to, by wybrać takie znieczulenie, którego składniki nie przejdą przez barierę łożyska, a przy tym jego odpowiednią dawkę. Ból, dyskomfort oraz stres nie są wskazane w ciąży, dlatego lepiej poprosić o znieczulenie niż szkodzić maluchowi oraz sobie.

Badanie RTG zębów u kobiet w ciąży

W przypadku niektórych zabiegów stomatologiczne konieczne jest wykonanie diagnostyki RTG. Dzieje się to szczególnie w przypadku, gdy borykamy się ze stanami zapalnymi czy leczeniem kanałowym bądź musimy zdecydować się na ekstrakcję zęba. Jeśli istnieje taka możliwość, warto przełożyć taki zabieg na czas po porodzie. Jednak, gdy stomatolog uzna, że nie można tego odkładać w czasie i konieczne jest wykonanie RTG zębów jeszcze w ciąży, wtedy stosowane są szczególne środki ostrożności. Bezwzględne jest założenie ołowianego fartucha, który chroni brzuch oraz kołnierza na szyję pacjentki. Przy tym robione jest RTG małoobrazkowe. Nowoczesne gabinety oferują maszyny emitujące wyłącznie niewielkie dawki promieniowania, co jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem.