Co jeść, aby mieć zdrowe zęby? Dieta dla zębów

Aby cieszyć się zdrowymi zębami, ważna jest odpowiednia higiena, regularne wizyty u dentysty, a także dieta, która będzie im sprzyjać. Wiele osób zapomia o tym, jak ważny jest dobrze skomponowany jadłospis, który będzie obfitować w niezbędne składniki mineralne oraz witamiy. Dlatego warto wiedzieć, co należy jeść, aby zapewnić sobie zdrowy i nieskazitelny uśmiech na długie lata.

 

 

Jak powinna wyglądać dieta dobra dla zębów?

Zęby potrzebują niezbędnych witamin oraz składników mineralnych, dzięki którym będą zdrowe i mocne przez długi czas. Podstawowym budulcem dla nich jest wapń, który nie tylko zapewnia im twardość, ale także odżywia tkanki przyzębia. Dodatkowo skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy oraz bolesnego zapalenia dziąseł. Dlatego niezwykle ważne jest, by włączać do codziennej diety różnorodne przetwory mleczne. Wapń znajdziesz w kefirze, maślance, twarogu czy jogurcie naturalnym. Jeśli nie tolerujesz białka krowiego, wapń znajdziesz równiesz w takich produktach jak migdały, szpinak, nasiona chia, suszone figi, szprotki, rukola czy fasola. To niezwykle ważne, by nie rezygnować z tego składnika w swoim jadłospisie.

Bardzo ważne jest także wzbogacenie diety o fosfor, który powinien być dostarczany wraz z witaminą D, gdyż wyłącznie wtedy będzie odpowiednio przyswajany przez organizm. Jest on zawarty w różnorodnych orzechach, tłustych rybach (łosoś czy makrela), wątróbce, soi, otrębach pszennych czy serach żółtych. Zapewnisz odpowiednią mineralizację zarówno kości, jak i zębów.

Niezbędne witaminy dla zdrowych zębów

Dieta dobra dla zębów powinna obfitować również w witaminy, które znajdują się w owocach i warzywach, bądź które można suplementować w postaci tabletek. Dzięki nim unikniesz problemów ze szkliwem, zmniejszysz ryzyko infekcji bakteryjnych w jamie ustnej oraz zapalenia błon śluzowych. Jedną z najważniejszych witamin jest witamina D, która pozwala na przyswajanie wapnia oraz fosforu, gwarantuje odpowiednią twardość uzębienia oraz mineralizację. Znajdziesz ją w jajkach, maśle, tranie czy rybach.

Oprócz tego nie pomijaj witaminy C i K, które są obecne w warzywach i owocach. Ta pierwsze sprzyja wzmocnieniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu jest niezwykle pomocna dla dziąseł. Zawarta jest w truskawkach, kapuście, dzikiej róży, czerwonej papryce, naci pietruszki czy jarmużu. Aby zmniejszyć ryzyko próchnicy, należy spożywać także produkty bogate w witaminę A – wątróbkę, szpinak, ryby, jaja, żółty ser oraz marchew.

Czego unikać w jadłospisie? Produkty, które szkodzą zębom

Zdrowe i mocne zęby to gwarancja doskonałego samopoczucia i nasza wizytówka. Dlatego zwróć uwagę również na to, czego unikać w diecie. Wiele produktów, po które sięgamy każdego dnia, niestety działają szkodliwie na uzębienie. Przede wszystkim cukry są wrogiem dla zębów. Powodują próchnicę, przyczyniają się do demineralizacji szkliwa. Także chipsy, czekolada, suszone owoce, cukierki sprawiają, że występujące w nich kwasy potęgują ryzyko próchnicy. Staraj się zmniejszyć także ilość spożywanej herbaty, kawy, napojów gazowanych. Po zjedzeniu bądź wypiciu produktów bogatych w cukry proste i kwasy, warto wypłukać jamę ustną czystą wodą. Nie zapominaj także o odpowiedniej higienie oraz profilaktyce, a także o regularnych wizytach u stomatologa.