Białe i równe zęby niczym z reklamy. Kto nie marzy o hollywoodzkim uśmiechu, który przykuwa wzrok i robi spektakularne wrażenie? Chyba wszyscy! To w końcu doskonała wizytówka dodająca nam pewności siebie. Dziś niemal każdy gabinet dentystyczny oferuje nowoczesne metody wybielania zębów. Także w drogeriach i aptekach możemy znaleźć specjalne pasty, które zwiększają szansę na perłowy uśmiech. Jednak czy sposoby te są bezpieczne i zdrowe? Warto wiedzieć, czy wybielanie zębów nie szkodzi im i nie ma negatywnego wpływu na ich stan.
Działanie produktów wybielających z aptek i drogerii
Wybierając się do dowolnej drogerii czy apteki, stoimy przed szerokim wachlarzem możliwości, jeśli chodzi o zakup produktów wybielających zęby. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz budżetu. Produkty, które mają na celu rozjaśnić uśmiech o kilka tonów, posiadają substancje chemiczne takie jak nadtlenek karbamidu oraz nadtlenek ocznika. Te z kolei wchodzą w reakcje z substancjami czynnymi, które pochodzą od ciemnych barwników zgromadzonych w jamie ustnej. W efekcie dochodzi do utleniania i jednoczesnego rozjaśniania.
W sklepach można znaleźć produkty wybielające zęby, które mają zróżnicowaną wartość stężenia tychże substancji. Te o wartości od 5 do 10% można stosować samodzielnie. Z kolei te z wyższym natężeniem powinny być stosowane po konsultacji ze stomatologiem. Na rynku dostępne są również preparaty, które mają wysokie stężenie substancji wybielających. Chodzi o wartość oscylującą wokół 25-30%. W tym przypadku zabieg wybielania możliwy jest wyłącznie pod okiem dentysty.
Nowoczesne metody wybielania u dentysty
Nie da się ukryć, że najbezpieczniejszą formą wybielania zębów jest profesjonalny zabieg wykonany w gabinecie stomatologicznym. Tutaj do wyboru mamy różne metody – wszystko zależy od naszych oczekiwań i budżetu, jakim dysponujemy. Dentysta może pomóc w rozjaśnieniu zębów za pomocą lasera, lampy czy specjalnych nakładek, które po uprzednim przygotowaniu przez stomatologa, można samodzielnie stosować w warunkach domowych. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedniego dentystę, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będzie w stanie wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie.
Wybielanie zębów wykonywane pod okiem specjalisty nie wiąże się z niepożądanymi skutkami ubocznymi. To niezwykle bezpieczna procedura, której nie trzeba się obawiać. Jedyne co może doskwierać przez krótki czas po wybielaniu, to przejściowa nadwrażliwość zębów czy dziąseł. Można wtedy sobie pomóc, stosując pasty dedykowane właśnie osobom z takimi problemami.
Czy wybielanie zębów szkodzi?
Nie da się ukryć, że wybielanie zębów ma wpływ na ich generalny stan. Chodzi głównie o szkliwo zębów – substancje wybielające powodują jego zmiękczenie, a także osłabienie. To może doprowadzić w przyszłości do chorób, a nawet nadwrażliwości zębów czy podrażnień dziąseł. W tym przypadku wynikać to może z nieodpowiedniego przygotowania i wiedzy stomatologa. Lekarz, który nie jest w stanie odpowiednio dostosować nakładki do indywidualnego kształtu łuku zębowego, może wyrządzić nam sporą krzywdę.
Warto wiedzieć, że sam zabieg wybielania zębów nie jest w żaden sposób szkodliwy, jeśli znamy umiar i wybieramy sprawdzonego dentystę. Lepiej jest go wykonywać pod okiem wykwalifikowanego stomatologa aniżeli samodzielnie w zaciszu domowym. Specjalista dobierze zarówno metodę, jak i środki tak, by pacjent uzyskał zjawiskowy efekt, jednocześnie nie narażając zębów na podrażenienia.