Czy warto leczyć zęby mleczne

Czy warto leczyć zęby mleczne?

Czy warto leczyć zęby mleczneOd wielu lat krąży wiele mitów na temat dbania oraz leczenia zębów mlecznych u dzieci. Niektórzy twardo stoją przy stanowisku, że nie trzeba ich wcale leczyć, ponieważ wkrótce wypadną i ustąpią miejsca zębom stałym. W rzeczywistości okazuje się jednak, że odpowiednia higiena oraz wizyty u stomatologa, by skontrolować stan mleczaków, mają ogromny wpływ nie tylko na późniejsze uzębienie, ale także na ogólne zdrowie dzieci i ich samopoczucie. Dlatego też trzeba wiedzieć, w jaki sposób dbać o mleczaki u dzieci i mieć świadomość, z jakich powodów należy odwiedzać z maluchem dentystę.

Leczenie mleczaków gwarancją zdrowia w przyszłości

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u stomatologa – wtedy, gdy dziecko ma jeszcze zęby mleczne, czy dopiero, kiedy wyrosną zęby stałe? Niestety wielu rodziców zbyt późno decyduje się na konsultację stomatologiczną https://primamedica.pl/stomatolog, co ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie malucha i jego samopoczucie. Mleczaki są o wiele bardziej narażone na próchnicę i inne choroby niż zęby stałe! Wynika to z faktu, że ich powierzchnia jest znacznie mniej regularna, a samo szkliwo jest cieńsze aniżeli w przypadku zębów stałych. Sama próchnica nie jest jedynym problemem – ma ona ogromny wpływ na ogólny stan dziecka, ponieważ jest to choroba zakaźna. W efekcie organizm Twojej pociechy może być bardziej osłabiony, a w przyszłości podatny na inne choroby.

Próchnica powoduje utrudnione żucie pokarmów, co niestety może przyczynić się do bólu brzucha dziecka, biegunki czy niestrawności. Warto mieć to na uwadze, odkładając wizytę u dentysty. Być może dolegliwości żołądkowe czy nieustannie wracające infekcje wynikają właśnie z zaniedbań w obszarze jamy ustnej. Chroń zęby malucha przed próchnicą, ponieważ choroba ta rozwija się niezwykle szybko, bezboleśnie i nie daje o sobie żadnych sygnałów.

Odpowiednia higiena, czyli jak myć zęby mleczne?

Warto pamiętać, że na stan zębów mlecznych duży wpływ ma odpowiednia higiena – codzienna, dokładna. Ucz swoją pociechę poprawnego szczotkowania zębów https://primamedica.pl/mycie-zebow-o-czym-pamietac-i-jakich-bledow-nie-powielac od jej najmłodszych lat. Taka profilaktyka to wpajanie dobrych nawyków, które z pewnością przydadzą się także w późniejszym czasie. Dlatego nie zapominaj, że o mleczaki i zęby stałe należy dbać już od momentu, gdy pojawią się one w jamie ustnej.

Twoja latorośl ma mniej niż trzy lata? W takim razie szczotkuj jej zęby specjalnymi pastami bez fluoru. Starsze dzieci (do szóstego roku życia) powinny sięgać po pasty z fluorem w ilości do 300 ppm. Natomiast dzieci mające osiem lat i więcej mogą korzystać z past dla dorosłych. Wyposaż swoją pociechę w wygodną i odpowiednią szczoteczkę do zębów. Pokazuj, w jaki sposób poprawnie myć zęby i dawaj przykład sobą.

Leczenie zębów mlecznych u stomatologa

Pamiętaj, by uczyć dziecko od jego najmłodszych lat, że wizyta u dentysty nie jest taka straszna. Regularnie odwiedzajcie razem gabinet stomatologiczny https://primamedica.pl/jak-dbac-o-zeby-dziecka – nie tylko wtedy, gdy dziecko rzeczywiście boryka się z chorobą zębów mlecznych czy jamy ustnej. Taka wizyta powinna odbywać się przynajmniej raz na pół roku. Kontrola u stomatologa pozwala sprawdzić, czy zęby rozwijają się w prawidłowy sposób, czy należy ingerować i np. usunąć mleczaka, który nie chce samodzielnie wypaść. Dentysta także jest w stanie ocenić, czy dziecko nie boryka się z próchnicą, a jeśli tak – wskaże, co należy dalej robić.