wady zgryzu

Wady zgryzu – co wpływa na krzywy zgryz i jak go leczyć?

wady zgryzuKażdy marzy o tym, aby cieszyć się przez długie lata pięknymi, białymi i przede wszystkim równymi zębami? Zadbaj o odpowiednią profilaktykę każdego dnia. Wady zgryzu są bardzo często efektem złych nawyków, które wynosimy z dzieciństwa, a także niewłaściwej pielęgnacji. Jeśli odczuwasz dyskomfort związany z wadami zgryzu, nie czekaj na pogłębienie problemu. Jak najszybciej udaj się do ortodonty, które pomoże Ci w leczeniu problemu. Krzywe zęby prowadzą do wielu uciążliwych chorób, których można uniknąć dzięki zerwaniu ze złymi przyzwyczajeniami oraz profilaktyce.

 

Błędnie wykonywane czynności fizjologiczne w dzieciństwie

Nie da się ukryć, że bardzo duży wpływ na to, jak wygląda nasz zgryz, mają niewłaściwe nawyki, które towarzyszą nam każdego dnia oraz złe wykonywanie różnorodnych czynności fizjologicznych. Piętno na tym, jak prezentuje się nasz uśmiech, odciska również dzieciństwo i niedopatrzenia ze strony rodziców. Większość osób wie, że jednym z najbardziej szkodliwych czynników, który działa na niekorzyść naszych zębów, jest zbyt długie noszenie smoczka bądź wybieranie przez rodziców nieodpowiedniego modelu. Ponadto kładzenie dzieci na plecach czy niedawanie im picia w kubeczku, a w butelce ze smoczkiem, także przyczynia się do krzywego zgryzu nawet i w dorosłym życiu.

Co ciekawe, na to, jak wygląda nasz uśmiech, ma wpływ także zbyt wczesna strata mleczaków. Zęby mleczny, gdy wypadną zbyt szybko, nie dadzą odpowiedniego podparcia wyrastającym zębom stałym. W efekcie te zaczną rosnąć krzywo. Również nieodpowiednie oddychanie przyczynia się do wykrzywienia zgryzu. Oddychanie poprzez buzię zamiast przez nos, sprawia, że szczęka się zwęża, a zęby zaczynają na siebie nachodzić. To nie koniec czynników, które w okresie dziecięcym wpływają na nasz zgryz. Unikanie przez dzieci pokarmów twardych i zastępowanie ich tymi miękkimi bądź płynnymi również doprowadza do nieprawidłowości zgryzu.

Stłoczenie zębów w wieku dorosłym

Krzywe zęby to nie problem, który wynika wyłącznie z błędów popełnianych przez naszych rodziców, gdy jesteśmy dziećmi. To również szereg zaniedbań oraz złych nawyków w dorosłości. Przede wszystkim chodzi o wykonywanie takich czynności jak obgryzywanie paznokci czy otwieranie butelek bądź ich odkręcanie właśnie przy użyciu zębów. Co ciekawe, również powiększanie ust może przyczynić się do zmiany pozycji zębów. Powiększone wargi wywierają większy ucisk na przednie zęby, co prowadzi do ich stłoczenia.

Warto mieć na uwadze, że unikanie gabinetu dentystycznego także bywa sporym problemem i powodem, przez który nasz uśmiech nie wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli. Masz ubytki w zębach, ale boisz się wybrać do lekarza, by założyć implant? To spory błąd, ponieważ zęby, które tracimy, przyczyniają się do pochyleń i przesuwania się tych będących w ich otoczeniu.

Wizyta u ortodonty i noszenie aparatu ortodontycznego

Założenie aparatu ortodontycznego to nie tylko kwestia estetyki i atrakcyjnego wyglądu czy pewności siebie. To przede wszystkim troska o własne zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego nie unikaj wizyty u dentysty czy ortodonty. Założenie aparatu nie dotyczy wyłącznie dzieci czy młodzieży. Coraz więcej dorosłych decyduje się na ten krok właśnie po to, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości. Obecnie istnieje szereg rozwiązań, które można dopasować zarówno do swojego budżetu, jak i czasu czy po prostu komfortu. Wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie i zadbaj o zgryz, nie odkładając tego na potem.