Zabiegi higienizacyjne – na czym to polega? Jak często należy je wykonywać?

Zdrowe i piękne zęby to wizytówka każdego z nas. Jeśli jednak chcemy się cieszyć idealnym stanem naszego uzębienia, musimy stosować odpowiednią profilaktykę. Zapewni nam ona zdrowe oraz mocne zęby. Jednym ze sposobów, który pozwoli to osiągnąć, jest higienizacja, czyli piaskowanie, skaling i fluoryzacja jamy ustnej. Co warto o nich wiedzieć? Jak często należy je wykonywać?

 

 

Jakie konsekwencje niesie za sobą nieusuwany kamień nazębny?

Nie ma się co oszukiwać, jeśli nie będziemy dbali o swoje zęby, zobaczymy negatywne skutki. Zaliczamy do nich:

  • Ubytki próchnicowe,
  • Nieświeży zapach z ust,
  • Zaczerwienienie oraz ból w okolicy dziąseł,
  • Paradontozę,
  • Krwawienie dziąseł w czasie ich czyszczenia.

Skaling

To zabieg polegający na pozbycie się zalegającego kamienia nazębnego na powierzchni zębów. Powstaje on w wyniku procesu mineralizacji osadu. Nie możemy zapominać, że już po kilkunastu godzinach płytka nazębna stale twardnieje oraz osadza się na naszych zębach. W związku z tym bardzo istotne jest mycie ich przynajmniej dwa razy każdego dnia. Samo szczotkowanie nie pozwoli jednak usunąć kamienia nazębnego. Aby tego dokonać, konieczny jest specjalny skaler. Jego zadaniem jest rozbicie osadu oraz pozbycie się go z zębów.

Piaskowanie

Jest to tak zwany uzupełniający proces, który stosuje się po skalingu. Dzięki niemu możemy usunąć resztki kamienia nazębnego oraz pozbyć się powierzchniowych przebarwień. Zarówno skaling, jak i piaskowanie to bezbolesne procesy, jednak w czasie ich wykonywania będziemy odczuwali delikatny dyskomfort. U pewnej części osób może nawet dojść do niedużego podrażnienia dziąseł. Jednak zniknie ono po upływie kilku godzin.

Fluoryzacja

To ostatni z zabiegów. Kiedy zęby zostaną już oczyszczone z kamienia nazębnego, lekarz lub pielęgniarka nałoży specjalny żel lub lakier. W jego składzie znajduje się fluor, dlatego wzmacnia szkliwo zębów, które staje się również znacznie bardziej odporne na oddziaływanie bakterii próchnicotwórczych.

Jak często należy wykonywać higienizację jamy ustnej?

Niestety za pomocą samej szczoteczki do zębów lub nici dentystycznej nie jesteśmy w stanie usunąć całej płytki nazębnej. W związku z tym warto co jakiś czas udać się na powyższe zabiegi do gabinetu dentystycznego. Jak często? Zaleca się, aby takie procesy wykonywać dwa razy do roku. Warto się do tego stosować, gdyż zęby mamy tylko jedne i warto o nie dbać tak bardzo, jak to możliwe.