Jak dbać o implanty

Czy wiesz, jak prawidłowo dbać o implanty zębowe?

Jak dbać o implantyRozwiązanie w postaci implantów zębowych zyskuje coraz większą popularność i stanie się niewątpliwie dostępnym sposobem na uzupełnienie ubytków w uzębieniu i poprawę estetyki uśmiechu. Zabieg implantacji polega na wprowadzeniu śruby implantu, co stanowi zaś alternatywę dla korzenia zębowego. Wymaga to odpowiedniego przygotowania oraz wkładu finansowego, dlatego warto wiedzieć, jak trzeba dbać o implanty zębowe, aby mieć pewność, że posłużą przez długi czas i doskonale spełnią swoje zadanie.

Odpowiednia higiena w przypadku implantów

Mogłoby się wydawać, że jeśli mamy do czynienia ze sztucznym zamiennikiem korzenia zęba, to dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej nie będzie miało tak dużego wpływu na stan uzębienia i przyjęcie się samego implantu. W rzeczywistości jednak jest nieco inaczej. O ile rzeczywiście implant zęba sprawia, że ryzyko pojawienia się próchnicy czy zapalenia miazgi nie istnieje, o tyle nadal rozwój bakterii może negatywnie wpływać na pozostałe zęby. Szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie z należytą precyzją i poświęceniem czasu na dokładne oczyszczenie każdego miejsca, to podstawa w kontekście dbania o wszczepione implanty zębowe.

Przy tym nie powinniśmy zapominać o oczyszczaniu przestrzeni pomiędzy zębami. Warto sięgać po irygator bądź nici dentystyczne, by skutecznie usuwać zanieczyszczenia, resztki pokarmowe i bakterie, które prowadzą do rozwoju chorób. Do jeszcze efektywniejszego mycia zębów poleca się sięganie po płyn do płukania jamy ustnej o działaniu antyseptycznym.

Jak dbać o implanty po zabiegu?

Warto mieć na uwadze, że w kontekście dbania o jamę ustną po wszczepieniu implantów bardzo kluczowe są szczególnie pierwsze tygodnie – zarówno te przed zdjęciem szwów, jak i późniejszy okres. O ile organizm ludzki bardzo dobrze reaguje na implanty, o tyle ich stabilizacja wymaga czasu, bo dopiero po pół roku dochodzi do trwałego połączenia go z kością. I tutaj trzeba podkreślić, że następuje to wyłącznie, gdy będziemy przestrzegać konkretnych zasad, aby uniknąć komplikacji czy pojawienia się stanu zapalnego.

Bezpośrednio po samym zabiegu trzeba wykonać okład z lodu, który przyłożymy na teraz. Do momentu ustąpienia znieczulenia nie można ani pić, ani jeść. Z kolei po spożytym posiłku należy zawsze wypłukać jamę ustną letnią wodą. W trakcie dnia powinno się kilka razy sięgać po specjalistyczne płukanki antybakteryjne. Lekarze rekomendują, aby ograniczyć czynności jak mówienie, aktywność fizyczna czy dźwiganie ciężarów. Nie wolno też jeść czy pić niczego gorącego, korzystać z sauny bądź solarium, palić papierosów i pić alkoholu. Bezpośrednio po zabiegu trzeba również unikać okolicy wszczepu podczas szczotkowania jamy ustnej, a do mycia zębów wybierać taką szczoteczkę, która ma odpowiednio miękkie włosie.

Czego unikać po zdjęciu szwów?

Ważne jest także, aby przez okres 6 tygodni po samym dniu zdjęcia szwów w miejscu wszczepu implantu zadbać o delikatność i odpowiednią pielęgnację. Tutaj ważne będzie czyszczenie miękką szczoteczką okolicy po zabiegu, a przy tym masowanie dziąseł. Jednocześnie nie powinno się dotykać ani językiem, ani palcami miejsca zarówno wszczepu, jak i implantacji. Podobnie jak wcześniej, należy unikać wysiłku fizycznego oraz nadmiernej aktywności. Trzeba pamiętać przy tym, że kluczowe są także wizyty kontrolne, których nie wolno pomijać w żaden sposób. Baczna opieka dentysty jest istotna, by mieć pewność, że gojenie rany przebiega bez żadnych zakłóceń.