Co to jest stomatologia zachowawcza?

Zadbane i błyszczące zęby nie tylko bardzo dobrze wyglądają, przez co budują naszą samoocenę, ale przede wszystkim są również oznaką zdrowia. Warto bowiem pamiętać, że nieleczone stany zapalne w jamie ustnej mogą przenieść się na inne układy, powodując nieprzyjemne, czasem wręcz poważne schorzenia. Prawidłowa higiena nie opiera się dziś tylko na dokładnym szczotkowaniu zębów. Do profilaktycznych działań mających na celu utrzymanie uzębienia w jak najlepszym stanie zaliczyć należy również stomatologię zachowawczą.

Działania profilaktyczne

Stomatologia zachowawcza to jeden z działów medycyny zajmujący się działaniami zapobiegającymi powstawaniu próchnicy oraz leczeniem i wypełnianiem ubytków nią spowodowanych. Nawet częste i bardzo dokładne szczotkowanie nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed próchnicą, dlatego niezmiernie ważne jest, aby choć raz w roku udać się na dokładny przegląd do dentysty, który oceni stan naszego uzębienia. 

Chcąc uniknąć skomplikowanego leczenia, warto zdecydować się na kilka profilaktycznych zabiegów. Jednym z nich jest skaling opierający się na mechanicznym usuwaniu kamienia nazębnego, który w dużej mierze odpowiada za namnażanie się bakterii w jamie ustnej. Innym polecanym przez specjalistów zabiegiem jest piaskowanie zębów, na które decyduje się wielu pacjentów, głównie z powodów estetycznych. Doskonałe efekty zauważą z pewnością fani czarnej kawy oraz palacze, ponieważ zabieg ten w pewnym stopniu niweluje widoczne przebarwienia. Spośród innych działań wyróżnia się również fluoryzację, polerowanie oraz lakierowanie zębów.

Kiedy leczenie

Jeśli w czasie badania kontrolnego dentysta zdiagnozuje u nas ubytki w uzębieniu, ważne jest, by jak najszybciej wprowadzić terapię, która również zalicza się do działań z zakresu stomatologii zachowawczej. Na czym będzie się ona opierała? 

W dużej mierze zależy od tego, w jak zaawansowanym stadium znajduje się chory ząb. Większość zabiegów to wypełnianie ubytków spowodowanych próchnicą, ale nie tylko. Obecnie coraz więcej osób zgłasza się do gabinetów z problemem nadwrażliwości zębów, objawiającym się dolegliwościami bólowymi w czasie spożywania gorących oraz zimnych posiłków. Współczesne metody leczenia nadwrażliwości gwarantują natychmiastową ulgę i poprawę. Leczenie endodontyczne, popularne jako leczenie kanałowe, również należy do działań z zakresu stomatologii zachowawczej. Jeżeli zdarzy nam się trafić do gabinetu z poważnie chorym zębem, może się okazać, że specjalista zaproponuje nam właśnie taki rodzaj leczenia, który bardzo często jest już koniecznością.