Kiedy pójść z dzieckiem do ortodonty?

Kiedy pójść z dzieckiem do ortodonty? Leczenie ortodontyczne dzieci

Kiedy pójść z dzieckiem do ortodonty?Bardzo często stomatolog podczas rutynowej wizyty kontrolnej, zauważa nieprawidłowości w zgryzie dzieci. Nie warto tego bagatelizować. Należy podjąć dalsze kroki i umówić się do ortodonty, który oceni, czy istnieje konieczność leczenia ortodontycznego. Jednak nie tylko kontrola u dentysty może być sygnałem, że warto poddać swoją pociechę opiece ortodontycznej. Istnieje szereg wskazań i objawów, które skłaniają do tego, aby odwiedzić gabinet specjalisty. Warto wiedzieć, jakie sygnały powinny być alarmujące. Szczególnie, że leczenie wad zgryzu u dzieci przynosi znacznie lepsze oraz trwalsze efekty niż u dorosłych. 

Kiedy dziecko wymaga opieki ortodontycznej?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy tak naprawdę należy pójść z dzieckiem do ortodonty i jakich sygnałów nie powinno się bagatelizować. Wady zgryzu mają ogromny wpływ na zdrowie także i w dorosłym wieku. Wpływają nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale mogą być również przyczyną różnorodnych schorzeń. Dlatego, jeśli jakieś objawy budzą niepokój, najlepiej jest udać się od razu do ortodonty, by wiedzieć, jak reagować.

Przede wszystkim, jeśli dostrzegasz, że zęby mleczne Twojego kilkulatka są nieprawidłowo ustawione, warto jest skonsultować to, ponieważ może to rzutować na uzębienie stałe. Mowa o takich sytuacjach jak przemieszczenia zębów, ich stłoczenie czy przerwa między siekaczami. Jednak to nie koniec alarmujących sygnałów. Także gdy zęby wyrzynają się ze znacznym opóźnieniem bądź Twoje dziecko zbyt wcześnie traci zęby mleczne, należy udać się do ortodonty.

Pozostałe objawy, które mogą wskazywać na wady zgryzu to m.in.: oddychanie malucha przez usta, nieustannie otwarte usta, spanie z otwartą buzią, nieprawidłowości w wyglądzie twarzy – asymetria, zgrzytanie zębami, różnorodne wady wymowy, złe nawyki, wśród których jest ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem?

Dzieci boją się wizyty zarówno u dentysty, jak i ortodonty, choć nie ma w tym nic strasznego. Pierwsza wizyta kontrolna u specjalisty nie powinna budzić żadnych obaw. Przede wszystkim ortodonta wykorzysta ją, by dokonać wnikliwego przeglądu stanu jamy ustnej – sprawdzi uzębienie malucha, określi, czy występują jakiekolwiek nieprawidłowości i jeśli tak, to stwierdzi, jakiego są one rodzaju. Niekiedy może się zdarzyć, że konieczne będzie także wykonanie zdjęcia RTG. To dzięki niemu ortodonta będzie w stanie przeprowadzić dokładną diagnostykę. Dopiero po tym wszystkim lekarz może zaproponować metody leczenia wad zgryzu u dziecka.

Kiedy najwcześniej dziecko może być leczone u ortodonty?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy należy leczyć wady zgryzu u maluchów, które mają uzębienie mleczne bądź mieszane. Warto wiedzieć, że niektóre z wad należy leczyć natychmiastowo, aby nie doszło do nasilenia owych nieprawidłowości. Dlatego mówi się, że pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się około 7 roku życia, jednak jeśli występują objawy, które powodują niepokój, należy udać się wcześniej. Wczesne leczenie ortodontyczne dotyczy dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Jego głównym celem jest zahamowanie wad zgryzu, by nie wymagały one długotrwałego leczenia w przyszłości. Rodzice muszą być czujni od najwcześniejszych lat życia swojej pociechy. Tutaj ważne jest nie tylko wnikliwe obserwowanie, ale także walka ze szkodliwymi nawykami u dzieci.